pompa ciepła

Alternatywne źródła ogrzewania budynków

W sytuacji, gdy emisja dwutlenku węgla związana z ogrzewaniem wzrasta w Polsce drugi rok z rzędu, pilnie poszukiwane są alternatywne źródła ogrzewania budynków. Jak więc przestawić się z zależności od paliw kopalnych na ciepło pochodzące z energii odnawialnej? Ponad 85% z nas spala olej i gaz do swoich potrzeb grzewczych. Znalezienie alternatywnych rozwiązań o niskiej emisji dwutlenku węgla jest więc niezbędne, jeśli chcemy ograniczyć globalne ocieplenie. Najlepsze są opcje ciepła odnawialnego, w tym kotły na biomasę oraz gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Ale nie wszystkie rozwiązania będą pasować do wszystkich domów. Więc jakie opcje ogrzewania energią odnawialną mogą być odpowiednie dla Ciebie?

Alternatywne źródła ogrzewania budynków.

Geotermalne pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła polegają na stałych temperaturach panujących pod ziemią, aby efektywnie ogrzewać dom zimą. W zależności od lokalizacji domu, temperatura pod ziemią wynosi od 7°C do 21°C przez cały rok – często jest to temperatura wyższa niż zimą na powierzchni.

Cieplejsza temperatura pod ziemią może sprawić, że pompy geotermalne będą bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła, które muszą najpierw ogrzać zimne powietrze z zewnątrz. Cena geotermalnego systemu grzewczego jest wyższa niż porównywalnego systemu powietrznego, ponieważ proces instalacji obejmuje wiercenie otworu w ziemi lub umieszczenie wężownic przenoszących ciepło w pobliskim zbiorniku wodnym. Jednakże, system geotermalny pokryje różnicę kosztów w ciągu 5 do 10 lat. Żywotność urządzeń geotermalnych wynosi 25 lat.

geotermalna pompa ciepła

Olej opałowy

Gaz ziemny jest powszechnym źródłem energii dla domowych systemów centralnego ogrzewania. Dla obszarów wiejskich z ograniczonym dostępem do gazu ziemnego, kotły i piece olejowe są alternatywą. Piece olejowe są tańsze niż ich odpowiednicy na gaz ziemny, ale modele gazowe są średnio nieco bardziej wydajne.

Piece gazowe mają AFUE na poziomie 90 procent lub więcej, podczas gdy piece olejowe mają AFUE pomiędzy 80 a 90 procent. Olej wymaga również zbiornika na miejscu. Jednak piece olejowe mają kilka istotnych zalet, oprócz niższej ceny początkowej. Właściciele domów mogą spalać mieszankę biopaliw w swoich systemach ogrzewania olejowego, co obniża zarówno poziom zanieczyszczeń, jak i koszty. Ponadto, olej dostarcza więcej ciepła na BTU (jednostka, która mierzy energię potrzebną do wytworzenia ciepła) niż inne źródła energii.

Piece na pellet

Piece na drewno, niegdyś urządzenie z wyboru do ogrzewania domu, powracają do łask dzięki piecom na pellety o wyższej wydajności i czystszym spalaniu. Niektóre z tych urządzeń są nawet wystarczająco wydajne, aby ogrzać cały dom. Pellety, od których pochodzi nazwa tego urządzenia, są zazwyczaj wykonane z mieszanki na bazie drewna, która zawiera również inne materiały organiczne, takie jak łupiny kukurydzy, a nawet łupiny orzechów.

pellety do pieca

Piece na pellet są najczystszą opcją ogrzewania paliwem stałym na rynku. Piece te są również łatwiejsze w instalacji niż tradycyjne kominki czy piece opalane drewnem. Przy zakupie piecyka na pellet, ważne jest aby wybrać odpowiedni rozmiar dla danego miejsca zamieszkania. Wadą jest konieczność ich konserwacji: może być konieczne codzienne napełnianie piecyka, cotygodniowe czyszczenie i coroczne profesjonalne czyszczenie.

Ogrzewanie słoneczne jako alternatywne źródła ogrzewania budynku

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania słonecznego: aktywne i pasywne. Aktywne ogrzewanie słoneczne wykorzystuje energię słoneczną do ogrzewania cieczy lub powietrza w kolektorach zamontowanych na zewnątrz domu, często na dachu. Następnie przekazuje ciepło do domu za pomocą systemu wymuszonego obiegu powietrza lub promieniowo przez podłogę, listwy przypodłogowe lub grzejniki.

Aktywne systemy ogrzewania słonecznego mogą działać nawet w zimnym klimacie, o ile jest wystarczająca ilość światła słonecznego. Aby być najbardziej efektywnym, kolektory powinny być skierowane na południe. Wielkość i koszt systemu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości domu i ilości światła słonecznego.

Pasywne ogrzewanie słoneczne odbiera ciepło od słońca przez okna oraz zatrzymuje je i oddaje poprzez materiały magazynujące ciepło w domu. Właściwa izolacja jest również ważna dla efektywnego pasywnego ogrzewania słonecznego.

Powietrzne pompy ciepła

pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła to najbardziej uniwersalne i łatwe w instalacji opcje, dzięki czemu nadają się do szerokiego zakresu nieruchomości. Sama pompa jest nadal zasilana energią elektryczną. Więc aby była to opcja w pełni odnawialna, należy upewnić się, że dostawca energii elektrycznej jest dostawcą czystej energii. Ale samo ciepło pochodzi ze słońca, więc jest klasyfikowane jako źródło odnawialne.

Systemy powietrzno-wodne ogrzewają wodę, która jest następnie doprowadzana do kaloryferów i systemów ogrzewania podłogowego. Systemy powietrzno-powietrzne wykorzystują wentylatory do ogrzewania powietrza w domu. Nie mogą być jednak wykorzystywane do ogrzewania wody.