Dawno już odeszliśmy od przekonania, że pomieszczenia na poddaszu przeznaczone są dla spełniania funkcji strychu, mało estetycznego schowka na niepotrzebne rzeczy. Co prawda nie jest to wcale złym pomysłem, o czym za chwilę wspomnimy. Ale nie powinniśmy zapominać o ogromie innych możliwości, jakie niosą ze sobą takie rodzaje wnętrz. Skośne ściany, okna wychodzące prosto na widok nieba. Przekonajmy się, jakie są zalety posiadania poddasza i w jaki sposób możemy je wykorzystać! Aranżacja pomieszczeń na poddaszu – na co zwrócić uwagę?
Nie zapominajmy, że poddasze to integralna część naszego domu!
Najnowsze trendy i techniki urządzania wnętrz pozwalają na zrealizowanie wymarzonych i nawet najbardziej wymyślnych planów dotyczących aranżacji i dekoracji pomieszczeń. Z początku szare i smutne, zapomniane poddasze, po odrestaurowaniu może z powodzeniem uchodzić za kolejne piętro naszego domu!
W zależności od metrażu Twojego poddasza możesz nawet przemyśleć wydzielenie kilku mniejszych, osobnych pomieszczeń, dzięki czemu zwiększysz przestrzeń mieszkalną domu. Nie bój się eksperymentować, zawsze możesz również zasięgnąć opinii kogoś bardziej doświadczonego, w postaci architekta lub projektanta wnętrz.
Aranżacja pomieszczeń na poddaszu – Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zanim jednak ochoczo zabierzemy się do pracy nad urządzaniem wymarzonego pokoju na poddaszu, musimy zadbać o jego odpowiednią adaptację do użytkowania. Konieczne jest przede wszystkim podprowadzenie odpowiednich instalacji pod powierzchnię stropu oraz wyrównanie jej. Musimy zadbać również o wentylację – jeśli nasze poddasze pozbawione jest okien, obowiązkowo zadbajmy o ich wstawienie, by móc regularnie wietrzyć pomieszczenie i zapewnić cyrkulację powietrza.
Poddasze, jak sama nazwa wskazuje znajduje się bezpośrednio pod stropem. To powoduje, że takie pomieszczenia są szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Bardzo niekorzystnie będzie na nie działać wilgoć w miesiącach jesiennych i zimowych. Aby zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach, powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową, a także dokładne ocieplenie. Ocieplone poddasze będzie również o wiele przyjemniejsze do użytkowania podczas gorących, letnich dni – nagrzana blacha dachowa potrafi przekazać pomieszczeniu dużą część swojej wysokiej temperatury, przez co w nieocieplonych pokojach na ostatnim piętrze będzie o wiele cieplej niż w pozostałej części domu.
Niespodzianka dla wymagających gości
Poddasze jest idealnym miejscem na zaaranżowanie swego rodzaju przestrzeni dodatkowej w domu. Świetnym pomysłem jest na przykład urządzenie pokoju gościnnego na samej górze. Tam Twoi goście, mając dla siebie praktycznie całe piętro, będą czuli się komfortowo jak u siebie w domu. Na poddaszu możesz też zorganizować przytulny kącik towarzyski. Można to zrobić ustawiając komplet wypoczynkowy, nastrojowe lampy, a może nawet stół do piłkarzyków czy tenisa stołowego?
Charakterystyczne ukształtowanie pomieszczeń na poddaszu jest wręcz perfekcyjne dla tych, których konikiem jest nietuzinkowe dekorowanie wnętrz. Skośne ściany same proszą się o udekorowanie ich boazerią lub ozdobną tapetą, możemy też zdecydować się na uwzględnienie w wystroju elementów surowej kondygnacji dachu, który przecież praktycznie tworzy sufit naszego pokoju. Przeważnie duże i przestronne okna poddasza sprawiają natomiast, że pomieszczenie za dnia będzie znakomicie oświetlone. W nocy z powodzeniem nada się do podziwiania rozgwieżdżonego nieba.
Aranżacja pomieszczeń na poddaszu w mieszkaniu? Dlaczego nie!
Pięknie zaaranżowane poddasza w mieszkaniach, na przykład w kamienicach, stają się coraz częstszym rozwiązaniem ukazującym wyjątkowe poczucie smaku i drygu do wystrojów wnętrz. Nie zawsze musimy mieć do czynienia z tradycyjnym, zabudowanym poddaszem. Idealnym rozwiązaniem bywa również antresola. To osobna część pomieszczenia położona wyżej od reszty mieszkania. Możemy dostać się wedle życzenia po eleganckiej drabince lub dopasowanych do wystroju wnętrza schodach.
Urządzanie poddasza – Tradycyjne pomysły nie są złe!
Wspomnieliśmy już, że z biegiem czasu szukamy coraz to bardziej pomysłowych oraz innowacyjnych rozwiązań na aranżację wnętrz. Czasem jednak tradycyjne zwyczaje wymagają jedynie drobnych poprawek, by nadal sukcesywnie nam służyć. Przykładem tego jest urządzenie poddasza jako strych, schowek na tymczasowo nieużywane i niepotrzebne nam przedmioty. I wcale nie musi on wyglądać jak rodem z filmu na halloween!
Zadbajmy o wnętrze, które mieści w sobie całą masę wspomnień i sentymentalnych pamiątek. Uczyńmy je przytulnym, ciepłym oraz miłym dla oka. Takie poddasze nieużytkowe, które samo w sobie nie jest przeznaczone do codziennego użytkowania przez człowieka, teoretycznie nie podlega tak restrykcyjnym wymogom w kwestii adaptacji. Jednak chyba każdy z nas woli ciepłe i suche przestrzenie od tych zimnych i nieprzyjemnych, prawda?
Naprawdę warto poświęcić chwilę czasu i przemyśleć aranżację swojego poddasza tak, aby dodatkowa przestrzeń w domu odpowiadała naszym potrzebom. Była zarazem funkcjonalna, jak i pod każdym względem satysfakcjonująca.