kupno domu

Budowa domu, czy zakup gotowego?

Co jest lepsze kupno domu, czy budowa domu? Jak sobie na to pytanie raz, a dobrze odpowiedzieć? Z takim problemem mierzy się dużo osób. Część z nich ma ograniczony budżet i w momencie budowy domu zmuszeni są oni na wzięcie kredytu. Jest to jedna z wielu rzeczy, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć przy zakupie lub budowie wymarzonego domu. Jakie są jeszcze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę?

Budowa domu 

Uzależniona jest głównie od twoich finansów oraz czasu, jaki możesz przeznaczyć na budowę. To one są podstawą do rozpoczęcia budowy własnego domu. Jeśli masz mało czasu i mało pieniędzy to będziesz musiał dobrać kredyt i zatrudnić firmę, która posiada dużą liczbę wykwalifikowanych pracowników. Tak, aby budowlańcy szybko i sprawnie wybudowali dom do stanu surowego.

Jednak w sytuacji kiedy masz dużo czasu, a mało pieniędzy to budowę domu możesz rozciągnąć w czasie. Może trwać ona od 3 do 4 lat. Przez ten czas uzbierasz finanse potrzebne na finalizację budowy swojej posiadłości.

Ostatnia sytuacja to moment, w którym masz mało czasu, a dużo pieniędzy. Wtedy będziesz musiał wybrać firmę budowlaną posiadającą dużą ilość robotników. Tak jak w pierwszym przypadku, jednak z tą różnicą, że nie musisz brać kredytu, gdyż zależy Ci na czasie, a pieniądze już masz.

budowa domu

Zalety kupna domu 

Do najważniejszych zalet w przypadku zakupu domu możesz zaliczyć świadomość tego, ile będzie Cię on kosztował. Co w przypadku budowy domu poznanie na starcie ostatecznej kwoty za jego postawienie jest nierealne. W trakcie jego budowy może coś nas zaskoczyć, przez co koszty będą większe albo mniejsze.

Widzisz też od razu dom. Przez co łatwiej  jest Ci ocenić, czy będzie on spełniał twoje wymogi wizualne. Kupno domu to także oszczędność czasu, która w przypadku posiadania lub planowania rodziny jest niezwykle ważna. W mieszkaniu nie zawsze możesz mieć miejsce na pokój dla dziecka, gdzie będzie jego łóżeczko i miejsce na zabawę.

Co sprawdzić przed zakupem domu?

Przed przyjazdem pod podany adres w celu obejrzenia nieruchomości warto sprawdzić jej położenie. Dowiesz się np. jaki dystans od domu rodzinnego, czy miejsca pracy. Powinieneś także zainteresować się kwestiami prawnymi, czyli formą własności nieruchomości, obciążenie hipoteką, służebności. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości od razu powinniśmy zrezygnować z zakupu takiej nieruchomości.

zakup domu

W momencie kiedy decydujesz się na zakup domu z rynku pierwotnego lub wtórnego to musisz sprawdzić, czy granice działki z ewidencji zgadzają się z położeniem płotu. Sprawdzić granice działki możesz za pomocą dwóch sposobów. Pierwszy z nich to zdobycie mapy zasadniczej i samodzielne sprawdzenie, gdzie znajdują się kostki graniczne. Drugi z nich to skorzystanie z usług geodety, który sprawdzi granice za pomocą specjalnych urządzeń.

Mimo wszystko warto i tak zaopatrzyć się w mapę. To właśnie z niej możesz dowiedzieć się, jaka jest sieć uzbrojenia terenu. Zorientuj się również, czy nie ma dostępnego planu zagospodarowania przestrzennego okolicy, gdyż może się okazać, że np. za płotem zaraz obok nas zaplanowana jest budowa fabryki lub drogi szybkiego ruchu. Ostatnia i ważna rzecz to stan techniczny. Nieważne, o jakim domu jest tutaj mowa, czy z rynku wtórnego, czy z pierwotnego. Każdy jednak z nich może nadawać się do remontu lub będziesz musiał go wykończyć. Może się okazać, że jeśli ściany są popękane to związek ma to z fundamentami, które są źle wykonane.