Ciekawe zabawy z dziećmi w domu

W życiu rodzica jest wiele sytuacji, w których musi on spędzić więcej czasu z dziećmi w domu. Najczęściej zdarza się to przy okazji choroby lub z powodu innych nieprzewidzianych okoliczności. Poza tym rodzice przesiadują ze swoimi pociechami w czterech ścianach w okresie jesienno-zimowym. Jak można wykorzystać taki czas, by się świetnie wspólnie bawić? Jakie można polecić ciekawe i kreatywne zabawy z dziećmi w domu? Zapraszamy do lektury.

Kreatywne i ciekawe zabawy z dziećmi w domu

Twórcza zabawa dla całej rodziny

Bardzo ciekawą zabawą jest tworzenie różnych kształtów z masy solnej. Wystarczy do tego trochę mąki, wody i soli. Jest to prosta zabawa, która może dostarczyć całej rodzinie niezwykłych emocji. Jeśli przygotujemy w ten sposób różne figurki, to później można je ciekawie przyozdobić. Przydadzą się do tego różnorodne koraliki, farby, guziki i inne elementy, które posiadają w sobie jakiś walor dekoracyjny.

W ten sposób Wasze dziecko będzie mogło pobawić się w prawdziwego dekoratora artystycznego. Podobną zabawą może być przyozdabianie różnych pudełeczek, zdjęć, ramek czy albumów. Do tego na pewno przyda się trochę ozdobnego papieru, koralików, guzików, wstążeczek i skrawków gazet. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i nie bać się eksperymentować. W ten sposób można przygotować ładną laurkę dla bliskiej osoby, kartkę z ciekawym napisem i wiele innych arcydzieł rękodzielniczych.

ozdabianie z dziećmi

Kulinarna rozrywka

Do niezwykle inspirujących zabaw należy pomaganie rodzicom w przedsięwzięciach kulinarnych. Dzieci uwielbiają odgrywać małego szefa kuchni. Wspólnie można przygotować smaczne czekoladowe desery, które udekorują nasze pociechy. Przy tym warto dać dzieciom możliwość samodzielnego dobrania elementów zdobniczych. Tak przygotowane smakołyki mogą posłużyć jako dodatek do innych zabaw lub stanowić wyśmienity kąsek po powrocie z plenerowej wycieczki.

Maluchy mogą też pomóc mamie w przygotowaniu posiłku. Oczywiście nie można pozwolić, by miały dostęp do ostrych narzędzi. Jeśli jednak wspólnie z mamą zerwą w ogródku trochę szczypiorku, pietruszki lub innej zieleniny, będzie to dla nich świetna zabawa. Przy tym mogą się nauczyć rozpoznawać warzywa, które samodzielnie zerwą. Dobrze jest też zapoznać je z ich zapachem. Wówczas pogłębią swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Nauka języka w przyjemnej formie

Przy omawianiu tematu zabaw domowych z dziećmi nie może zabraknąć gier planszowych. Zwolenników tego typu rozrywki jest naprawdę wielu. Sprzyja temu również rynek, gdyż od rodzaju tego typu gier można dosłownie dostać zawrotu głowy. Przy wyborze konkretnej planszówki warto zwrócić uwagę, dla kogo jest ona przeznaczona. Nie każda gra będzie odpowiednia dla młodszych dzieci. Z kolei, jeśli dla większych dzieci wybierzemy wersję przeznaczoną dla maluchów, to mogą szybko się znudzić.

planszówka

Ciekawym sposobem na rozrywkę, a zarazem naukę może być przyswajanie sobie słów w obcym języku. Warto wykorzystać do tego zarówno obrazki, jak i różne przedmioty, które znajdują się w otoczeniu domowym. Każdy rodzić, który podejmuje się takiego zadania, nie tylko umila czas dziecku, ale również je edukuje, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Artystyczna zabawa

Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu w domu z dziećmi jest wspólne stworzenie komiksu. Będzie to szczególnie istotne, gdy maluchy lubią rysować lub malować. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wymyślić jakąś ciekawą historię, a następnie zapełniać jej treścią kolejne kartki papieru. Należy przy tym pamiętać, by nie ograniczać wyobraźni dziecka. Niech maluje, co mu się podoba i używa takich kolorów, które jego zdaniem będą atrakcyjne. Przygotowanie takiego wielostronicowego opowiadania komiksowego z pewnością zajmie maluchowi sporo czasu, więc będzie to wieloetapowe przedsięwzięcie.

Idąc tym torem, można też zorganizować konkurs, związany z namalowaniem ciekawego plakatu. Można przy tym obrać konkretny temat. Świetną okazją do tego może być ulubiona bajka, bohater filmów dla dzieci lub migawka z podwórkowego życia. Niech dzieci same zdecydują, co będzie kanwą ich artystycznego plakatu. W takiej sytuacji trzeba udostępnić dzieciom szeroki zakres kolorowych kredek lub mazaków, niech wybiorą te kolory, które im najbardziej odpowiadają.

zabawy z dziećmi - rysowanie

Zabawy z dziećmi w domu – Liczy się pomysł!

Zabawy z dziećmi, to z pewnością pożytecznie spędzony czas, który pomoże rodzinie zacieśniać więzy i przybliżać się do siebie. Pomysłów na taką formę rozrywki jest bardzo wiele. Do najbardziej twórczych należy zabawa w teatr, pokaz mody, układanie puzzli, budowa karmnika dla ptaków na zimę lub sadzenie kiełków na parapecie okiennym i czuwanie nad ich wzrostem. Dzięki takim pożytecznym zabawom dzieci nie tylko przyjemnie spędzą czas, ale też będą mogły się wiele nauczyć.