jCoraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż klimatyzacji lub wentylacji. Na rynku dostępne są różne systemy klimatyzacji oraz wentylacji. Różnią się od siebie między innymi sposobem działania. Dotyczy to także różnicy w sposobie grzania lub chłodzenia powietrza. Niezależnie jednak od modelu klimatyzacji czy wentylacji każdy z nich posiada jeden element wspólny. Jest nim pompa ciepła. Zatem co warto wiedzieć o pompie ciepła?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym. Podczas swojej pracy pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną, która pozyskiwana jest ze źródeł naturalnych takich jak powietrze, woda czy ziemia. Pompy ciepła stosujemy przede wszystkim w systemach wentylacji i klimatyzacji opartych na rekuperacji. Ogromną zaletą systemu rekuperacji jest znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną. To bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Poza systemami rekuperacji pompy ciepła montujemy także w systemach wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna jest jednak mniej wydajna w porównaniu z rekuperacją. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Wybór tej konkretnej uzależniony jest od posiadanej w domu systemu wentylacji lub klimatyzacji.
Zasada działania pompy ciepła.
Do działania pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna. Musi być ona dostarczona do napędu sprężarki. Pompa ciepła nie pobiera jednak dużej ilości energii elektrycznej. Wystarczy niewielka jej ilość. Oznacza to, że pompy ciepła nie generują wyższych rachunków za prąd.
Elementy, z których składa się pompa ciepła tworzą jeden zamknięty obieg. Wewnątrz zamkniętego obiegi krąży czynnik roboczy. Podczas pracy pompy czynnik ten jest przez cały czas poddawany ciągłym zmianom. Jest to zmiana ze stanu ciekłego na gazowy i na odwrót. Dzięki temu możliwy jest przepływ energii cieplnej.
Działanie czynnika roboczego.
W każdej pompie ciepła zamontowany jest parownik. To właśnie w tym elemencie znajduje się czynnik roboczy. Jest to mieszanka gazu i cieczy, który podczas pracy pompy ciepła ulega odparowaniu. Dzięki temu możliwy jest pobór energii cieplnej z dolnego źródła. Następnie czynnik roboczy ulega zassaniu w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki.
W sprężarce dochodzi do wzrostu jego ciśnienia oraz temperatury. Następnie czynnik roboczy w postaci gazu dostaje się do skraplacza. Tu energia cieplna oddawana jest do źródła górnego. W ten sposób dochodzi do skroplenia czynnika roboczego. Cały ten proces powtarza się przez cały czas pracy pompy ciepła.