czym ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Czym ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Ocieplenie ścian zewnętrznych to kwestia mająca kluczowy wpływ na koszty eksploatacji domu. Brak odpowiedniego ocieplenia powoduje powstawanie mostków cieplnych, a tym samym trudności z ogrzaniem budynku. Inwestycja w ocieplenie ścian zewnętrznych zwróci się po pewnym czasie – właściciel domu z pewnością odczuje różnice przy ogólnych kosztach ogrzewania, zwiększy się również komfort mieszkańców. Ocieplenie ścian zapewnia bowiem lepsze wygłuszenie wnętrz, a latem niższe temperatury wewnątrz budynku. Czym ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Poznaj popularne rozwiązania.

Czym ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania ścian zewnętrznych jest styropian. Obecnie standardem jest grubość ocieplenia na poziomie 15-20 cm, co pozwala spełnić najnowsze wymagania WT 2021. Styropian jest lekki, oferowany w atrakcyjnej cenie i stosunkowo łatwy w obróbce.

Oferowany jest zarówno w wersji białej, jak i grafitowej, która wyróżnia się coraz niższą λ, czyli współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu przy odpowiednio grubym ociepleniu ścian można uzyskać ocieplenie pasywne. Minusem styropianu jest słaba przepuszczalność dla pary wodnej, dlatego materiał ten nie nadaje się do ocieplenia mokrych murów.

Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną

Coraz częściej wybieraną alternatywą dla styropianu jest wełna mineralna. Najczęściej najczęściej stosuje się tę o grubości 15-20 cm, co jednak w dużej mierze zależy od współczynnika przenikania ciepła – przy wełnie jest on w stanie dorównać grafitowemu styropianowi. Wełna mineralna jest paroprzepuszczalna i pozwala na odprowadzenie wilgoci zgromadzonej w przegrodzie poza obrys budynku.

Jest niepalna i z tego powodu bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach szkieletowych. Minusem materiału jest jego stosunkowo spora waga, przez co wełna musi być klinowana do podłoża oraz wysoka cena. Wełna nie lubi wilgoci – jeśli przez dłuższy czas jest poddana działaniu wody to może stracić swoje właściwości.

Ocieplenie ścian zewnętrznych XPS

XPS, czyli polistyren ekstrudowany jest bardzo twardym materiałem ociepleniowym oferowanym na składach budowlanych w postaci płyt o różnych wymiarach. Wyróżniają się wysoką gęstością, bardzo niską nasiąkliwością i dużym poziomem wytrzymałości mechanicznej.

Polistyren ekstrudowany jest cieplejszy niż styropian, dlatego można wykorzystać go do wykonania cieńszej warstwy izolacji. XPS stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, jednak z racji wysokiej ceny na ogół wykorzystuje się go do ocieplania ścian piwnic i fundamentów.

Ocieplenie ścian zewnętrznych płytami PIR

Płyty PIR stanowią nowoczesną alternatywę dla styropianu, a nawet polistyrenu ekstrudowanego. Oferowane są w grubościach od 5 do 14 cm, co przy wyjątkowo niskiej λ 0,023-0,028 W/(m·K) zapewnia optymalne i szczelne ocieplenie ścian.

Płyty PIR wyróżniają się bardzo niską nasiąkliwością wodą, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ogień czy zmienne czynniki atmosferyczne. Nie jest to jednak popularny materiał do ocieplenia ścian z racji swojej wysokiej ceny – płyty PIR częściej wykorzystywane są do ocieplania dachów.

Ocieplenie ścian zewnętrznych aerożelem

Aerożel jest prawdziwym hitem na rynku ociepleń. Ma postać płyt wykonanych z tlenku krzemu. Początkowo mają postać żelu, który jest utwardzany i do sprzedaży trafia w postaci płyt, granulatu, mat. Hydrożel jest wykorzystywany do wykonywania cienkiej izolacji ścian z racji λ na bardzo niskim poziomie – 0,012 do 0,030 W/(m·K). Nie dość, że ściany są wyjątkowo ciepłe, to także bardzo dobrze wygłuszone. Metoda ocieplenia nie jest popularna z racji swojej wysokiej ceny. Stosuje się ją głównie w domach pasywnych.

dom energooszczędny

Czym ocieplić ściany zewnętrzne budynku – jak sprawdzić, czy dom wymaga izolacji?

Nowoczesne budownictwo musi spełniać restrykcyjne wymogi standardu energetycznego WT 2021. Każdy nowy budynek musi być ocieplony z uwzględnieniem odpowiedniej technologii oraz grubości użytego materiału. Do inwestora należy decyzja, jaki typ ocieplenia może wybrać – czynnikiem, który z zazwyczaj ogranicza możliwości jest… zasobność portfela.

Termomodernizacji warto poddać również budynki co najmniej kilkunastoletnie – przy niższych wymaganiach budowlanych grubość warstwy ocieplenia budzi wiele wątpliwości. W celu sprawdzenia, czy budynek wymaga docieplenia lub wręcz wymiany izolacji ścian, warto wykonać audyt energetyczny. Jest to rodzaj badania wykonywanego przez wyspecjalizowane firmy, które wskazuje jakie elementy ścian czy dachu wymagają docieplenia, a także skąd najbardziej ucieka ciepło. W ten sposób można łatwo wykryć tzw. mostki cieplne.