Energia elektryczna jest niezbędnym elementem funkcjonowania zarówno przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych, wykorzystywana jest w celu zasilania urządzeń, maszyn, oświetlania pomieszczeń, a także ogrzewania domów i mieszkań. Statystyki wskazują, iż w ciągu roku jedna rodzina mieszkająca w Polsce zużywa około 2 tysięcy kWh energii elektrycznej. Zużycie to jest uzależnione przede wszystkich od indywidualnych poczynań domowników dotyczących korzystania z oświetlenia, sprzętu AGD oraz RTV, sposobu ogrzewania domu itd. Dlaczego warto oszczędzać energie elektryczną?
Niewątpliwie każdy człowiek ma wpływ na ilość zużytej energii elektrycznej. Co za tym idzie – może wprowadzić w tym zakresie oszczędności. Co przekłada się nie tylko na aspekt finansowy, ale również globalny. Bardzo istotne jest racjonalne korzystanie z energii elektrycznej oraz kształtowanie właściwych nawyków w tym zakresie.
W ostatnich latach zaczęto szczególnie zwracać uwagę na potrzebę oszczędzania energii elektrycznej również ze względu na jej dostępność. W tym cel stworzono wiele kampanii promujących racjonalne korzystanie z energii elektrycznej oraz wskazujących zalety takiego postępowania.
Energia elektryczna a ocieplenie klimatu
Główna zależność dotycząca wykorzystania energii elektrycznej oraz ocieplenia klimatu to sposób wytwarzania energii, podczas, którego wykorzystywany jest węgiel. Mimo szerzenia się postaw ekologicznych na całym Świecie, to nadal węgiel jest podstawą funkcjonowania elektrowni, które produkują energię elektryczną. Wraz z jego spalaniem do atmosfery emitowane jest CO2, a także inne szkodliwe substancje.
Te z kolei wpływają na rozwój zjawiska globalnego ocieplenia charakteryzującego się wzrostem średnich temperatur na Świecie oraz między innymi topnieniem lodowców. Zatem, oszczędzanie energii elektrycznej zmniejsza negatywny wpływ na środowisko oraz niejako hamuje ocieplenie klimatu. Mimo tego, iż sama jednostka nie wpływa znacznie na zahamowanie globalnego ocieplenia – ekologiczna postawa całego społeczeństwa może wprowadzić w tym zakresie duże zmiany.
Dlaczego warto oszczędzać energię elektryczną – aspekt finansowy
Oszczędzanie energii elektrycznej to także oszczędzanie pieniędzy. Inflacja, która jest spowodowana ogólnoświatowym kryzysem zapoczątkowanym pandemią COVID-19, dotyczy również cen energii elektrycznej. Cena 1 kWh w 2022 roku wzrosła w stosunku do 2021 roku średnio o 24%. Oszczędzanie energii elektrycznej pozwala więc na ograniczenie wydatków z tym związanych.
Sposoby na oszczędzania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
Odpowiednie gospodarowanie energią elektryczną w domu to bardzo istotna kwestia, która prowadzi nie tylko do wypracowanie ekologicznej postawy, ale również oszczędności finansowych. Kluczowe jest wypracowanie właściwych nawyków, które pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej każdego dnia. Kluczowym aspektem jest rozsądne korzystanie z oświetlenia pomieszczeń. W tym zakresie warto zagospodarować przestrzeń domu w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać dostępne światło dzienne.
Warto również zakupić żarówki energooszczędne oraz każdego dnia pamiętać o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Mimo tego, iż cena żarówek energooszczędnych jest wyższa od ceny klasycznych żarówek – oszczędności w tym przypadku są znacznie większe. Zwrot zainwestowanych pieniędzy jest obserwowany już po kilku miesiącach.
Kolejny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej w domu to wyłączanie z kontaktu urządzeń, które nie są w danym momencie wykorzystywane. Szczególnie ważne w tym zakresie jest unikanie trybów czuwania w urządzeniach takich jak komputer, konsola czy mikrofalówka. Oszczędzanie energii elektrycznej jest szczególnie ważne dla osób, które z jej wykorzystaniem ogrzewają mieszkania. Głównym sposobem na oszczędzanie w tym przypadku jest unikanie przegrzewania pomieszczeń. Podczas nieobecności domowników grzejniki powinniśmy wyłączać lub moc grzania powinniśmy ustawiać na najniższym poziomie.
Urządzenia, które w każdym gospodarstwie domowym pobierają duże ilości energii elektrycznej to pralka oraz zmywarka. Najlepszym sposobem na oszczędności w tym zakresie jest włączanie wyłącznie całkowicie pełnych urządzeń. W ten sposób zmniejszy się częstotliwość ich pracy, na przykład zmywarka będzie pracowała raz na 3 dni, a nie codziennie. Co bezpośrednio przekłada się na rachunki za energię elektryczną. Urządzenia, które wymagają zużycia największej ilości energii elektrycznej to płyta indukcyjna, piekarnik, czajnik elektryczny, lodówka oraz komputer stacjonarny. Zatem, to właśnie w tym zakresie najlepiej szukać oszczędności.
Dlaczego warto oszczędzać energię elektryczną – podsumowanie
Podsumowując, oszczędzanie energii elektrycznej jest szczególnie ważne w zakresie ekologicznego podejścia, dbania o środowisko, przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, a także oszczędności, które w dobie kryzysu ogólnoświatowego są szczególnie ważne. Oszczędzanie energii energii elektrycznej jest możliwe dzięki codziennym nawykom, które w dużym stopniu wpływają na jej pobór. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw.