dom z garażem

Dom z garażem, czy może bez?

Wybierając projekt naszego wymarzonego domu szczególną uwagę zwracamy na dwie kwestie: rozkład pomieszczeń oraz koszty, jakie wiążą się z budową i późniejszym utrzymaniem nieruchomości. Często przewija się także temat garażu – budować go, czy raczej odpuścić? Oba rozwiązania mają zarówno sporo zalet, jak i wad. Jak zatem to rozstrzygnąć? Czy zdecydować się na dom z garażem?

Dom z garażem – na jakim terenie?

Garaż umiejscowiony w bryle budynku to przede wszystkim oszczędność miejsca na posesji. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy sama działka jest niewielka a właścicielom zależy na dużym ogrodzie. Postawienie dodatkowej wiaty w późniejszym czasie wiązałoby się nie tylko z zabieraniem cennej powierzchni zielonej, ale również z dodatkowymi kosztami.

Załatwiając wszystko na poziomie jednego projektu jesteśmy zatem w stanie zmniejszyć także ostateczną cenę inwestycji. Warto również pamiętać, że na rodzaj garażu spory wpływ ma ukształtowanie terenu. W przypadku pochyłych działek garaż lepiej umiejscowić w piwnicy. Z kolei znacznie korzystniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest wpisanie go w parter domu.

Garaż w bryle domu – czy jest energooszczędny?

Do wad domów z garażem możemy zaliczyć fakt, iż bez odpowiedniego systemu wentylacyjnego spaliny mogą dostawać się do domu. Przy budowie trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na to, aby prawidłowo oddzielić od siebie te dwie przestrzenie – przede wszystkim zgodnie z przepisami. Spora część projektów domów energooszczędnych nie zawiera wbudowanego garażu. Dlaczego? Powód jest prosty: istnieje bowiem obawa, że ciepło będzie uciekało do garażu, gdzie na dobrą sprawę nikomu nie będzie potrzebne. Jest jednak możliwość, aby garaż był szczelny i nie generował dodatkowych kosztów. Najlepiej, aby był on wpisany w bryłę domu i stanowił jego integralną część.

Temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 8 stopni Celsjusza. Dodatkowo, jeśli pomiędzy garażem a pomieszczeniami użytkowymi nie ma strefy przejściowej, konieczne jest ocieplenie garażu, co zapobiegnie przedostawaniu się zimna do domu. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że budynek z garażem po wykonaniu kilku niewielkich prac, może być energooszczędny.

Budowa domu to poważne wyzwanie. Zależy nam na tym, aby wizualnie spełniał nasze wymagania, ale jednocześnie był funkcjonalny i pozwalał na zminimalizowanie kosztów użytkowania. Dotyczy to m.in. kwestii utworzenia garażu. Warto zatem dokładnie przeanalizować każde możliwe rozwiązanie, co pozwoli na podjęcie decyzji optymalnej dla naszych potrzeb i wymagań.

One comment on “Dom z garażem, czy może bez?

  • Igor , Direct link to comment

    Ja tam sobie nawet nie wyobrażam domu bez garażu. Jest tyle rzeczy do przechowywania, że bez piwnicy i garażu byłoby ciężko.

Comments are closed.