domy parterowe - kiedy?

Domy parterowe – zalety i wady

Decydując się na budowę domu konieczne jest przemyślenie wielu kwestii. Jaki duży ma być dom? Ile ma być w nim pomieszczeń? Jaki układ domu wybrać? Jednym z najważniejszych pytań już na wstępie jest: dom piętrowy czy dom parterowy? Który z nich będzie tańszy w budowie oraz wygodniejszy w użytkowaniu? Budowa domu jest inwestycją na długie lata, dlatego ważne jest, by dobrze i bez pośpiechu przemyśleć wszystkie aspekty. O czym pamiętać decydując się na domy parterowe?

Dom parterowy a dom piętrowy

Znacznie większą popularnością w Polsce cieszą się domy piętrowe. Jest to związane z przyzwyczajeniem, wszak od lat budowano własne tak. Panuje również przekonanie, że domy piętrowe są tańsze w budowanie, za czym przemawiają także rosnące z roku na rok ceny działek budowlanych. Aby postawić dom piętrowy wystarczy mniejsza działka.

Coraz częściej klienci decydują się jednak na domy parterowe, uznane za nowocześniejsze. Decydują się na nie osoby ceniące sobie komfort życia w domu jednokondygnacyjnym – pozbawionym schodów. Budowa domu parterowego jest znacznie szybsza, ponieważ nie realizuje się budowy drugiej kondygnacji oraz stropu.

Kto decyduje się na domy parterowe?

Domy parterowe uznawane są za bezpieczniejsze. Czynnikiem przemawiającym za tym jest brak schodów oraz okien i balkonów na piętrze. Sprawia to, że domy parterowe są bardziej bezpieczne dla dzieci, które mogą swobodnie poruszać się po całym budynku, bez ciągłej kontroli. W domach piętrowych jest więcej zagrożeń dla dzieci. Te czynniki sprawiają, że parterówki są popularne wśród rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych, dla których poruszanie się po schodach może być problemem.

Parterówki i ich zalety

Koszty budowy

Domy parterowe są ekonomiczne w budowie (o ile ich metraż nie jest zbyt duży). Na oszczędności składa się koszt stropu, którego nie obciąża druga kondygnacja oraz normy bezpieczeństwa, które są mniej wymagające niż w przypadku domów piętrowych. Parterowe domy łatwiej jest ogrzać oraz utrzymać w jednakowej temperaturze. To jest znacznie trudniejsze w domach piętrowych, w których latem piętro mocno się nagrzewa a zimą – mocno wychładza.

Wygoda użytkowania

Brak schodów w domu jest niekwestionowanym ułatwieniem, które docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci i osoby starsze. Pokonywanie schodów kilka razy dziennie jest uciążliwe, ale także stwarza potencjalne niebezpieczeństwo. Nawet na kilku stopniach łatwo się potknąć i przewrócić. W domu parterowym potencjalnych zagrożeń dla dzieci i dorosłych jest mniej, a każdy rodzic wie, jak trudno jest zapanować nad kilkuletnim dzieckiem.

Powiązanie z ogrodem

Parterówki w łatwy sposób można połączyć z tarasem albo wyjściem na ogród. Swobodne wyjście na taras, znajdujący się na tym samym poziomie co salon, z pewnością zachęci do spędzania wolnego czasu na dworze. Co z kolei pozytywnie wpłynie na samopoczucie i zdrowie.

dom parterowy

Wady domów parterowych

Działka

Do budowy domu parterowego potrzebna jest znacznie większa działka, niż do domu piętrowego. Jest to konsekwencja umieszczenia wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. To znacznie zwiększa obszar, jaki dom zajmie na działce. Wzrośnie on minimum dwu-krotnie. Jeśli działka jest niewielka, lub o niestandardowych wymiarach, budowa domu parterowego może okazać się niemożliwa. Należy pamiętać także o pozostawieniu miejsca na ogród, podjazd i garaż.

Działka ze spadkiem

Domu parterowego nie można zbudować na działce o dużym spadku. Ograniczają to warunki budowy oraz plany miejscowe. Wiąże się to wymogiem minimalnego nachylenia połaci. Dachy domów parterowych zazwyczaj mają niewielki spadek 20-30 stopni. Duży spadek działki zmusza do konstrukcji domu o wyższych dachach. Często w takich przypadkach buduje się domy z użytkowym poddaszem, ponieważ pozostawienie tej przestrzeni nieużytkową powoduje stracenie tej dużej kubatury.

Dom parterowy – projektowanie pomieszczeń w domu

Dużym utrudnieniem jest także odpowiednie zaprojektowanie domu o dużej przestrzeni na jednym poziomie. W każdym pomieszczeniu powinno być chociaż jedno okno, aby wpuszczać odpowiednią ilość światła. W takim przypadku zazwyczaj konieczny jest korytarz dzielący dom na pół lub kręto wijący się po poziomie domu. Ciemny i nieoświetlony korytarz nie będzie wyglądał zachęcająco. Dlatego łatwiej jest zaprojektować kondygnacje o mniejszym metrażu.

Koszty budowy domu

kupno domu

Bardzo trudno jest ocenić, jaki dom (parterowy czy piętrowy) jest droższy w budowie. Wszystko zależy od projektu, materiałów, technologii budowy oraz oczywiście wielkości domu. Zakłada się jednak, że budowa domu parterowego będzie droższa niż domu piętrowego o tym samym metrażu. Składają się na to koszty fundamentów oraz dachu, których w domu parterowym jest znacznie więcej.

W domach parterowych z użytkowym poddaszem konieczne jest użycie okien dachowych, w celu doświetlenia pomieszczeń. Problem ten ginie w przypadku domów piętrowych. Można też założyć, że instalacje będą droższe, ponieważ kluczowe pomieszczenia, jak kuchnia i łazienka mogą znajdować się w zupełnie innych częściach domu.

Jest jednak kilka aspektów, dzięki którym można zaoszczędzić na budowie domu parterowego. Są to: mniejszy koszt elewacji ścian zewnętrznych, brak konieczności budowy schodów. Czas budowy domu parterowego jest też znacznie krótszy, dzięki czemu oszczędza się na kosztach wynajęcia pracowników.