pomalowane ściany w łazience

Farby do łazienki – jaką wybrać?

Jednym z ważniejszych wyborów, jakich należy dokonać podczas remontu łazienki jest wybór odpowiedniej farby do łazienki. Na rynku występuje wiele typów farb, które producenci polecają do zastosowania w łazience. Która z nich najlepiej nadaje się do malowania ścian, a która do odświeżenia wyglądu kafli?

Farby łazienkowe – skąd wzięła się ich popularność?

Już od kilku lat systematycznie wzrasta zainteresowanie farbami do łazienki. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze zmieniła się moda w aranżacji łazienek – obecnie na topie są takie wnętrza, w których kafelki pokrywają tylko część ściany lub występują jedynie w części mokrej.

Jest to widoczne zwłaszcza w łazienkach, których właściciele zdecydowali się na kafelki heksagonalne w kształcie tzw. plastra miodu. Często układane są one na ścianach w fantazyjny wzór, łącząc się z powierzchnią pomalowaną farbą.

Czym jest strefa mokra w łazience?

Strefą mokrą nazywamy te miejsca w łazience, które znajdują się bezpośrednio przy wannie, umywalce lub kabinie prysznicowej. Są one narażone nie tylko na większą wilgoć, ale też na bezpośredni kontakt z wodą.

Takie miejsca są wyjątkowo podatne na występowanie grzyba i pleśni, więc wymagają szczególnego zabezpieczenia przed wilgocią. Dlatego te fragmenty najlepiej jest wykafelkować. Pozostały obszar może zostać pokryty odpowiednią farbą o dużej odporności na wilgoć i łatwej w czyszczeniu.

farby łazienkowe

Jak zaoszczędzić na remoncie z farbami łazienkowymi?

Drugą przyczyną rezygnacji z kafelkowania całej łazienki są koszty. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań na wynajem, których właściciele chcą oszczędzić na remoncie lokalu i znacznie skrócić czas tych prac. Farby łazienkowe rzeczywiście są w tym bardzo pomocne, ponieważ pracuje się z nimi łatwo i szybko.

Sprytny i zaradny właściciel za pomocą takiej farby może odnowić nieco wygląd łazienki bez posiłkowania się ekipą remontową. Zabieg ten można powtarzać każdorazowo po zakończeniu wynajmu i przed rozpoczęciem świadczenia usługi dla nowego lokatora.

Rodzaje farb łazienkowych i ich właściwości

Pierwszym rodzajem farb do łazienki, jaki należy omówić są farby hydrofobowe, czyli wodoszczelne. Są one polecane do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność – zatem nie tylko do łazienek, ale również np. do kuchni, czy niektórych pomieszczeń gospodarczych. Farba hydrofobowa zapobiega wnikaniu wody wgłąb jej struktury. Jest też bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, za sprawą czego część rodziców wybiera ten typ farb również do pokoju dziecięcego.

Jednym z korzystniejszych cenowo wyborów są farby lateksowe, które cechuje duża elastyczność, dobre krycie i – co bardzo istotne – bezzapachowa formuła. Doskonale sprawdzają się zatem w mieszkaniach, gdzie domownicy wyjątkowo nie przepadają za silnym zapachem farb. Istotną zaletą farb lateksowych jest ich paroprzepuszczalność. Farby lateksowe są szczególnie polecane do malowania łazienkowych i kuchennych sufitów, ponieważ zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni.

farba do łazienki

Kolejną możliwością są farby ceramiczne. Należą one co prawda do jednych z droższych, ale za wyższą ceną idzie bardzo dobra trwałość. Ceramiczne farby łazienkowe są odporne na ścieranie i oporne na zabrudzenia. Umiejętnie nałożona warstwa farby ceramicznej tworzy idealnie gładką powierzchnię z lekkim połyskiem. Wygląda bardzo estetycznie, a przy tym ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. Farby ceramiczne są też polecane do malowania łazienkowych kafli.

Malowanie farbą kafli w łazience – co warto wiedzieć?

Aby proces malowania kafli łazienkowych przebieg pomyślnie i efekt był trwały, należy przed rozpoczęciem pracy odpowiednio przygotować powierzchnię. Przede wszystkim kafelki należy starannie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, zacieków, czy śladów kamienia. Należy je też odtłuścić, a w razie potrzeby usunąć pleśń (nie zapominając o dokładnym oczyszczeniu fug). Dopiero po takim przygotowaniu podłoża można przystąpić do malowania kafli.

Jaki kolor farby do łazienki wybrać ?

Odcień farby łazienkowej najlepiej dobierać indywidualnie do koloru i stylistyki kafli w strefie mokrej. Są jednak pewne uniwersalne rady, do których warto się stosować malując to pomieszczenie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy do łazienki wpada dużo naturalnego światła, czy jest w niej dość ciemno.

Łazienki, w których nie ma okna lub nie wpada do nich światło słoneczne, malujmy jasnymi kolorami. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być nieco większe i bardziej przytulne. Jasny kolor farby ułatwia też czyszczenie ścian z zabrudzeń i zacieków.