rodzaje fundamentów

Fundament pod budynek – rodzaje i technologie

Fundamenty, pomimo że niewidoczne, pełną bardzo istotną funkcję w każdym budynku. To właśnie na nich opiera się cała konstrukcja domu i to one odpowiedzialne są na przenoszenie całego obciążenia na ziemię. Jak wykonać fundament pod budynek, by spełniał swoją rolę i na co zwrócić uwagę w trakcie ich budowy? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

W jaki sposób można wykonać fundament budynku?

Jest kilka metod, które wykorzystuje się w trakcie wykonywania fundamentów. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od warunków ziemnych oraz preferencji danego inwestora. W dalszym ciągu najpopularniejszym sposobem wykorzystywanym w trakcie wznoszenia fundamentów jest zastosowanie szalunków ziemnych.

Ta naturalna metoda polega na zrobieniu odpowiedniej głębokości wykopów i zalaniu ich betonem zbrojonym stalą żebrowaną. Niestety nie w każdych warunkach da się ją przeprowadzić. O ile bardzo dobrze sprawdza się na podłożu gliniastym, to w przypadku gruntów z dużą zawartością piasku wykonanie stabilnego i nieosypującego się wykopu jest praktycznie niemożliwe.

W takiej sytuacji stosuje się szalunki z desek lub specjalnych płyt mocowanych na stalowej konstrukcji. Im bardziej zaawansowane rozwiązania, tym całkowity koszt budowy fundamentów jest większy, ale ostatecznie uzyskujemy też lepszy efekt. Wbrew pozorom staranne wykonanie ścianek fundamentowych ma ogromne znaczenie ze względu na późniejszą łatwość nakładania hydroizolacji. W zależności od wybranej metody ścianki mogą być wykonywane w technologii murowanej z wykorzystaniem betonowych pustaków jak również w całości zalewane betonem.

A może płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to rozwiązanie całkowicie inne od wcześniej opisanego, ale ma dokładnie takie samo zadanie jak klasyczny fundament wykonany z betonowych bloczków. Płyta może być stosowana na każdym rodzaju gruntów, ale zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się ją na gruntach słabych.

Ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że niejako przy okazji budowy fundamentów wykonywana jest posadzka dla parteru. Niestety cena tej technologii jest dość duża i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Jak dokładnie wygląda taki rodzaj fundamentu i jak się go wykonuje??

Technologia ta opiera się na wykonaniu żelbetowej płyty, która posadowiona jest pod całym budynkiem. Wykonując ją nie jesteśmy zmuszeni na robienie tak dużych wykopów jak w przypadku ław fundamentowych, ponieważ płyta może być posadowiona powyżej głębokości przemarzania gruntu. Przeważnie wykonuje się ją do 50-80 cm głębokości.

Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że obciążenie rozkłada się na całą powierzchnię danego budynku. W przypadku klasycznych fundamentów mamy miejsce z liniowym rozkładem, który charakteryzuje się zdecydowanie większym obciążeniem gruntu.

Fundament pod budynek – zabezpieczenia przeciwwilgociowe (izolacja fundamentów)

Jako że fundament prawie całkowicie zakopany jest w ziemi, narażony jest na działanie niekorzystnych warunków. Jest to szczególnie widoczne na działkach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Oczywiście sam beton nie boi się wody, ale warto wiedzieć, że nasączony może przekazywać wilgoć do góry. Kapilarne podciąganie w przypadku braku hydroizolacji może więc prowadzić do zawilgocenia ścian zewnętrznych i poważnych problemach dla inwestora. Warto wiec zadbać, by hydroizolacja wykonana była jak najstaranniej.

Niestety nie tylko dokładność ma tu znaczenie, liczy się także jakość wykorzystanych materiałów. Popularnie stosowane preparaty dysperbitowe używamy na większości budów w naszym kraju, ale nie są one w stanie zapewnić dobrej izolacji. To właśnie dlatego coraz większa ilość inwestorów decyduje się na wykonanie profesjonalnej hydroizolacji z wykorzystaniem zaawansowanych mas bitumicznych. Ich nakładanie jest bardzo proste, a po wyschnięciu tworzą idealnie szczelne powierzchnie, którym niestraszna ani wysoka wilgotność, ani wody gruntowe. Izolacje pionowe można nakładać ręcznie lub natryskowo, niestety ta druga metoda jest dość droga i nie wykorzystuje się jej zbyt często.

Bardzo ważna jest też izolacja pozioma. Tutaj do wykorzystania mamy grube papy termozgrzewalne (fundamentowe) oraz specjalne zaprawy mineralne uniemożliwiające przenikanie wilgoci z części podziemnej do nadziemnej. Niezależnie od wybranej technologii niezwykle istotne jest tu staranne rozłożenie hydroizolacji. Pamiętajmy, że błędy, które popełnimy na tym etapie będą bardzo trudne do naprawienia w czasie normalnej eksploatacji budynku. Iniekcje ciśnieniowe, które wykorzystuje się do takich napraw, są bardzo drogie i konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych ekip.