Odpowiednie gospodarowanie prądem jest nie tylko ekologicznym posunięciem, ale również stanowi formę oszczędności. Z początku zredukowanie zużytej energii może stanowić wyzwanie, jednak po pewnym czasie staje się to znacznie łatwiejsze. Podobnie jak przy innych czynnościach, także i tu należy wyrobić sobie odpowiedni nawyk. Jak oszczędzać prąd i na co zwrócić uwagę?
Dlaczego warto oszczędzać prąd?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto zacząć oszczędzać prąd. Ceny energii z roku na rok systematycznie rosną z wielu różnych powodów. Oszczędność prądu to przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Opłata za energię elektryczną to jedna z podstawowych opłat, z którą zmaga się każde domostwo.
Dla wielu osób początki oszczędzania mogą okazać się bardzo trudne, jednak wbrew pozorom jest to prosta czynność. Na początku należy przyjrzeć się urządzeniom, które znajdziemy w mieszkaniu. Ilość zużywanej energii przez ten sprzęt będzie uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników- mocy oraz czasu pracy. Dużą rolę odgrywa również jakość urządzeń. Stare i zniszczone urządzenia będą potrzebować znacznie więcej prądu niż nowy i energooszczędny sprzęt.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim lodówka, która musi ciągle pracować. Mimo, że nie zużywa ona najwięcej prądu, to ze względu na swoją ciągłą prace, jest urządzeniem, które w ciągu roku zużywa jedne z większych ilości prądu. Podczas wyboru warto więc kierować się klasą oszczędności, które oznaczane są literami od A do G. Różnice w zużyciu prądu mogą wynosić nawet do 50%.
Które urządzenia zużywają najwięcej energii?
Wybór nowych urządzeń do domu nie jest wcale prostym zadaniem. Wbrew pozorom nie należy brać pod uwagę jedynie mocy sprzętu. Mimo teoretycznie mniejszego zużycia prądu, dane urządzenie będzie pracowało dłużej. W dłuższej perspektywie może okazać się, że nie wygenerujemy żadnych oszczędności. Które urządzenia wymagają najwięcej energii?
Na pierwszych miejscach plasują się przede wszystkim piec i bojler, które będą potrzebować nawet do 1000 kWh. W następnej kolejności znajdziemy płytę indukcyjną, której średnie roczne zużycie prądu to 700 kWh. O jakich innych urządzeniach warto jeszcze wspomnieć? :
- lodówka- 280 kWh,
- zmywarka- 250 kWh,
- czajnik elektryczny- 240 kWh,
- pralka- 150 kWh
- laptop- 140 kWh,
- mikrofalówka- 50 kWh.
Oszczędności na lodówce
Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w którym dochodzi do największego zużycia energii przez nasze urządzenia. Dotyczy to głównie lodówki, mikrofalówki, zmywarki, czajnika elektrycznego czy płyty indukcyjnej. Sprzęt ten pochłania duże ilości prądu, co jednocześnie stwarza możliwość wykreowania oszczędności właśnie w tym miejscu.
Pierwszą z rad, którą warto wprowadzić w życie jest możliwie jak najkrótsze otwieranie drzwi od lodówki. Należy je otwierać niezbyt szeroko i możliwie jak najkrócej. Dokładne domknięcie jest równie ważnym aspektem. Ponadto lodówka powinna stać w miejscu oddalonym od innych urządzeń, które generują ciepło takich jak kuchenka, grzejnik czy piekarnik.
Korzystanie z lodówki wymaga od nas również regularnego czyszczenia skraplacza oraz odkurzania. Te rzeczy potrafią utrudniać wymianę ciepła, co bezpośrednio wpływa na rachunek za prąd. Mało rozsądnym wyborem jest również wstawianie ciepłych posiłków do środka. By schłodzić danie, lodówka będzie potrzebować więcej energii.
Kuchenka oraz czajnik
Wyższe rachunki za prąd wynikają również z codziennego korzystania z płyty indukcyjnej. Istotny jest moment zakupu urządzenia. Warto zdecydować się na płyty o zmiennej wielkości grzejnika, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać nam wielkość palnika do potrzeb. Niejednokrotnie jesteśmy zmuszani do wykorzystania większego grzejnika, niż jest nam aktualnie potrzebny.
Oszczędności warto szukać także podczas codziennego użytkowania czajnika elektrycznego. Przede wszystkim należy gotować tyle wody, ile jest nam aktualnie potrzebne. Pozwoli to znacznie skrócić czas, co przełoży się na oszczędności. Ważne jest również regularne usuwanie kamienia, co pozwoli zaoszczędzić do 10% energii. Baczną uwagę należy zwrócić na sprawność naszego urządzenia. Jeśli występują z nim jakiekolwiek problemy, wówczas lepiej jest zdecydować się na wymianę urządzenia.
Jak oszczędzać prąd – Podsumowanie
Reasumując, decydując się na zmniejszenie zużycia energii, warto pomyśleć przede wszystkim o sprzęcie znajdującym się w kuchni. To właśnie tamte urządzenia wymagają najwięcej prądu i tam najłatwiej znaleźć oszczędności. Prawidłowe użytkowanie lodówki, czajnika czy kuchenki to absolutna podstawa, by zauważyć jakiekolwiek zmiany w rachunkach.