Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – ciepły dom i pełna kieszeń

Każdego dnia słyszymy o tym, jak bardzo wzrastają ceny… niemal wszystkiego. Dotyczy to także ogrzewania. Zima zbliża się wielkimi krokami. Termometr z dnia na dzień wskazuje niższe temperatury. Co zrobić, by Twój dom dawał Ci schronienie przed zimnem, a nie przysparzał dodatkowych zmartwień? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Oto kilka niezawodnych sposobów na godne spędzenie mroźnych miesięcy w domowym zaciszu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nie pogarszając komfortu?

Skuteczne ogrzewanie nie zaczyna się od rozpalenia w piecu.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy wciąż masz czas na przygotowania i ewentualne poprawki, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio przygotowany na czas zimy. Przede wszystkim zadbaj o ocieplenie murów i dachu. Dzięki temu mniej zimna dostanie się do domu, ale też zdecydowanie mniej ciepła się z niego wydostanie!

Inwestycja w dobrej jakości wełnę mineralną czy styropian przyniesie zauważalne skutki w postaci niższych cen za ogrzewanie. Niemal tak samo ważne jest odpowiednie uszczelnienie drzwi oraz okien. Często wystarczy przyłożyć dłoń do ramy okiennej, by poczuć delikatny powiew chłodnego powietrza. To również ma znaczenie dla temperatury, jaka panuje wewnątrz Twojego pokoju. Wymiana uszczelek czy zakup folii lub taśmy izolacyjnej to niewielki wydatek. Przyniesie zauważalne skutki dla Twojego odczuwania ciepła w zimowe wieczory.

Wietrzyć też trzeba – i to z głową!

jak skutecznie wietrzyć pomieszczenie

Świeżego powietrza potrzebujemy nawet wtedy, gdy na dworze panuje mróz. Trzeba jednak wiedzieć, jak wietrzyć pomieszczenia tak, by nie zaprzepaścić pracy, jaką wykonuje nasz piec i nie wyziębić wnętrza. Po pierwsze, wietrzymy krótko, ale intensywnie. Dzięki temu do pokojów w krótkim czasie dostanie się duża dawka powietrza, a ściany i meble nie będą miały czasu się wyziębić.

Warto również wyłączyć ogrzewanie na czas wietrzenia. Zwłaszcza jeśli posiadamy termostat. Urządzenie bowiem, sugerując się gwałtownym spadkiem temperatury w skutek otworzenia okien, wymusi na piecu zwiększenie zużycia energii, aby za wszelką cenę „zażegnać kryzys” w wysokości temperatury, który przecież sami zamierzenie wywołaliśmy.

Grzejniki może nie są zbyt estetyczne, ale…

Powinniśmy jak najbardziej ograniczyć zastawianie kaloryferów meblami. Łatwo wyobrazić sobie, że grzejnik niemal w całości schowany za ogromną kanapą nie będzie oddawał pomieszczeniu całej ilości ciepła, na jaką jest w stanie sobie pozwolić. Cyrkulacja powietrza zostaje wtedy zaburzona i ogrzewanie pokoju może stać się nawet do 20% mniej efektywne.

Zdecydowanie lepiej zadbać o estetyczny wygląd samego grzejnika, na przykład dopasowując jego barwę do koloru ścian i tym samym zmniejszyć jego widoczność, niż obudowywać go meblami ze wszystkich stron.

tradycyjny grzejnik

Ogrzewajmy z głową!

Oczywiście wskazane jest szukanie jak największej ilości sprytnych pomysłów, które pomogą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu w tych trudnych czasach. Okazuje się jednak, że najlepszym sposobem w tym, jak i w wielu innych przypadkach jest zdrowy rozsądek. Nie zaczynajmy grzać od razu, gdy tylko pojawi się pierwsza gęsia skórka. Pamiętajmy o istnieniu ciepłych swetrów, koców i gorącej herbaty. Oczywiście jest to rozwiązanie krótkoterminowe, nikt nie namawia bowiem do szczękania zębami przez całą zimę. Kiedy już więc zaczniemy ogrzewać nasz dom lub mieszkanie:

  • Zamykajmy ogrzewane pomieszczenia – w ten sposób ograniczymy powierzchnię przeznaczoną do ocieplenia i przyspieszymy cały proces.
  • Zakręcajmy kaloryfery opuszczając dom na dłużej – wtedy nie będzie nam przeszkadzało, jeśli zrobi się w nim nieco chłodniej.
  • Przebywając w domu przez dłuższy czas, nie wyłączajmy jednak ogrzewania za każdym razem, gdy zrobi nam się cieplej – piec zużyje o wiele więcej energii rozkręcając się na nowo raz po raz, niż kiedy po prostu od czasu do czasu trochę zmniejszymy jego temperaturę.
  • W miarę możliwości zrezygnujmy z ogrzewania lub zmniejszajmy temperaturę w czasie nocy. Śpiąc pod ciepłą pierzyną i kocem nie będziemy dotkliwie odczuwać zimna, a w chłodnym pomieszczeniu podobno sen jest lepszy!

pomysł

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Każda historia jest inna.

Pamiętajmy o tym, że istnieje wiele możliwości i sposobów, na jakie możemy ogrzać nasz dom. Piec gazowy, ogrzewanie węglem, ekogroszek? Każdy rodzaj ogrzewania wiąże się z innymi kosztami instalacji oraz samego surowca, którego będziemy używać.

Warto przeanalizować wszystkie opcje, zasięgnąć porady ekspertów i zastanowić się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia w naszej sytuacji. Może bowiem okazać się, że zaprowadzi nas to do dużej oszczędności, a przecież właśnie o to nam chodzi!