baseny ogrodowe - jaki basen ogrodowy wybrać?

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Basen ogrodowy jest pragnieniem wielu właścicieli domów. Jednak warto dobrze wcześniej wszystko przemyśleć, gdyż posiadanie basenu wiąże się nie tylko z miłym wypoczynkiem, rekreacją i zdrowym sposobem spędzania wolnego czasu, ale także z koniecznością poniesienia kosztów budowy i utrzymania takiego zbiornika. Im większe kąpielisko nam się marzy, tym lepiej będzie zainwestować w pomoc specjalisty np. architekta. Ten najlepiej rozplanuje i zaaranżuje taką inwestycję. Pamiętajmy także o przeanalizowaniu wszystkich dostępnych rodzajów basenów oraz zwróćmy uwagę zarówno na plusy, jak i minusy każdej z dostępnych opcji. Tak, aby spełniały one wszelkie nasze życzenia. Jaki basen do ogrodu wybrać?

Jaki basen ogrodowy wybrać? — dostępne rozwiązania

Baseny do ogrodu możemy podzielić w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników oraz okresu ich użytkowania.

Ze względu na przedział czasowy, w którym będziemy korzystać z basenu, możemy wyróżnić:

  • całoroczne baseny — najczęściej charakteryzują się odpowiednim przykryciem i specjalną konstrukcją, z której są wykonane. Może to być kompozyt, stal lub plastik. Cechuje je odporność na różne warunki atmosferyczne.  Na przykład opady, promieniowanie UV oraz znaczne różnice temperatur. Mogą być ustawione na ziemi lub w nią wpuszczone. Basen kompozytowy jest łatwy w montażu. Wykonuje się je ze specjalnych paneli będących połączeniem tworzywa sztucznego i drewna. Ten rodzaj zbiornika można umieścić zarówno na powierzchni, jak i częściowo zagłębiony pod ziemią.Podobnie basen z nierdzewnej, ocynkowanej stali montuje się naziemnie, może być też częściowo obudowany lub wpuszczony w ziemię. Jego konstrukcja to wzmocnione wspornikami panele. Dla lepszego komfortu użytkowania wnętrze takiej konstrukcji wykonane jest z polichlorku winylu, który jest sprężysty i miękki.W tym zestawieniu znajdują się także plastikowe baseny, najczęściej wykonane ze szczelnego i wysoce odpornego poliestru, zazwyczaj wpuszczane są one w ziemię.Nie należy zapomnieć jeszcze o pozostałych dwóch rozwiązaniach najdroższych, ale i najtrwalszych spośród wszystkich propozycji. Basen z niecką betonową i drewnianą. Cieszą się one niesłabnącą popularnością ze względu na solidność oraz wytrzymałość materiału. Beton będzie odporny nawet na najgorsze warunki pogodowe. Drewno oprócz tego, że jest wyborem wysoce ekologicznym, to także bardzo dobrze utrzymuje ciepło;
  • sezonowe baseny — użytkuje się je sezonowo (np. latem), najczęściej nie posiadają okrycia lub wyposażone są np. w poliwęglanową osłonę,
  • baseny mobilne — to rozbieralne i łatwe w przenoszeniu zbiorniki, dzięki czemu możliwości ich wykorzystania są szerokie.

Ze względu na potrzeby i wymagania użytkowników baseny ogrodowe mobilne możemy podzielić na:

  • stelażowy basen — to najtrwalszy z wolnostojących basenów ogrodowych. Najczęściej wykonany z materiału PVC wzmocnionego za pomocą metalowego stelaża. To rodzaj kąpieliska stosunkowo szerokiego i wysokiego, z którego może korzystać wygodnie cała rodzina. Metalowe podpory czynią go bardzo wytrzymałym i stabilnym. W przypadku takiego rozwiązania warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach jak np. specjalna drabinka ułatwiająca wejście do wody;
  • rozporowy basen — stabilność i wytrzymałość takiego zbiornika związana jest z naporem wody na jego ściany. Ostateczną formę osiąga on po napełnieniu wodą. Wysokość takiego basenu wynosi około 1 metra, świetnie więc nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, do tego jest bardziej wytrzymały w stosunku do basenu dmuchanego;
  • dmuchany basen — to najtańsza propozycja spośród przydomowych basenów mobilnych. Nie jest one zbytnio wytrzymały, ale za to jest bardzo lekki i często dość płytki, dzięki temu będzie idealną opcją dla małych dzieci.

basen ogrodowy

Plusy i minusy basenów ogrodowych

Basen ogrodowy to świetna alternatywa dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu. Szczególnie w czasie upalnego lata może być niezastąpionym wyposażeniem przydomowego ogrodu.

Zdecydowanym plusem posiadania takiego basenu jest możliwość miłego i radosnego spędzania czasu, poprawy swojej kondycji i zadbania o swoje zdrowie. Basen do ogrodu nie musi być zaprojektowany i budowany w tym samym czasie co dom. Jego wykonanie możemy zaplanować na dowolny termin. Zaleta to również szeroki wybór kształtów, rozmiarów, wzorów i kolorów. W stosunku do basenów budowanych wewnątrz domu to także niższy koszt montażu.

Minusy posiadania basenu w ogrodzie to z kolei konieczność systematycznego oczyszczania wody. W przypadku dużych basenów musimy posiadać odpowiednio duży teren. Warto również pamiętać, że z takiego kąpieliska będziemy mogli korzystać głównie latem, późną wiosną lub wczesną jesienią. jaki basen do ogrodu wybrać? Jak widać możliwości jest wiele. Decyzja zależy od preferencji domowników i warunków jakie posiadamy.