kącik jadalny w salonie

Kącik jadalny w salonie – pomysły na aranżację

Jadalnia lub przynajmniej niewielki kącik jadalny w salonie to obowiązkowe miejsce w każdym domu, bez względu na jego rozmiar. To tutaj jada się codzienne posiłki w gronie najbliższej rodziny oraz organizuje przyjęcia i spotkania rodzinne. Najpopularniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wydzielenie części jadalnej w pokoju dziennym, gdzie spędza się najwięcej czasu. W jaki sposób stworzyć strefę jadalnianą w przestronnym salonie i jak wygospodarować miejsce na kącik jadalny w małym pomieszczeniu? Jest na to kilka sposobów.

Kącik jadalny w salonie o niewielkich rozmiarach

Wbrew pozorom zaprojektowanie jadalni nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy ma być częścią małego salonu, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Wówczas w grę wchodzi jedynie kącik jadalny, który trzeba wkomponować do salonu w taki sposób, aby umożliwił wygodne spożywanie posiłków, ale nie zabierał zbyt wiele przestrzeni poza nimi.

Jeśli salon jest niezależnym pomieszczeniem, oddzielonym od kuchni, można w nim bez problemu wygospodarować miejsce na tradycyjny stół z krzesłami. Będzie można wygodnie serwować posiłki na co dzień i od święta. Stół do jadalni wystarczy dobrać do rozmiaru pomieszczenia tak, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca, a jednocześnie był wygodny i funkcjonalny.

W salonie o niewielkim metrażu idealnie sprawdzi się natomiast stolik kawowy z opcją podwyższenia lub mały stół do jadalni z miejscem dla domowników i możliwością rozłożenia na wypadek pojawienia się większej ilości gości.

stół z krzesłami w salonie

W przypadku salonu połączonego z aneksem kuchennym, w którym nie ma zbyt wiele przestrzeni i możliwości na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na spożywanie posiłków, najprostszym rozwiązaniem jest przedłużenie części kuchennej i wykorzystanie mebli kuchennych do zaaranżowania kącika jadalnego. Jedną z możliwości jest stworzenie barku lub małej wyspy z wysuniętym blatem i odpowiednio dopasowanymi taboretami lub krzesłami. W taki sposób powstanie mały, ale praktyczny kącik jadalny. Zastąpi jadalnię i pozwoli wygodnie usiąść na czas posiłku. Nie będzie jednak zajmował zbyt wiele miejsca w trakcie dnia.

Alternatywą dla wyspy lub barku w przypadku ograniczonej przestrzeni oraz pomieszczeń o niestandardowych wymiarach może być składany blat przytwierdzany do jednej ze ścian. Pozwoli stworzyć niewielki kącik jadalny i zarazem zaoszczędzić sporo miejsca. Taki blat będzie pełnił funkcję stołu dopiero po rozłożeniu. A po posiłku będzie można go wygodnie złożyć. Przy takim rozwiązaniu najlepiej sprawdzą się składane krzesła lub taboret. Są mniej efektowne od tradycyjnych krzeseł, ale spełniające swoją funkcję.

 

Jadalnia w dużym salonie

Duży salon daje znacznie więcej możliwości aranżacji. Bez względu na to, czy jest połączony z kuchnią, czy jest osobnym pomieszczeniem. Jeśli salon i część jadalna tworzą jedną przestrzeń, warto jednak zadbać o to, aby zachowały odrębny charakter. W pomieszczeniu o regularnym kształcie i dużym metrażu można to zrobić wydzielając strefy. Np. z pomocą kontrastowych kolorów czy wzorzystej tapety na ścianie.

Podobny efekt osiągniemy z pomocą nastrojowego oświetlenia, wykorzystując kilka dekoracyjnych lamp zawieszonych bezpośrednio nad stołemJedną z takich stref może być kącik jadalny. Będzie doskonałym uzupełnieniem przestronnego salonu oddzielonego od kuchni i wygodnym rozwiązaniem w przypadku salonu z aneksem kuchennym.

salon z jadalnią

Wybór mebli do kącika jadalnego również jest nieco łatwiejszy przy większym metrażu salonu. Kształt stołu najlepiej dopasować do stylu pomieszczenia, a ważniejsze od rozmiaru jest jego umiejscowienie. Idealnym rozwiązaniem jest takie ustawienie stołu, aby zarówno domownicy, jak i goście, mogli swobodnie przy nim usiąść oraz wyjść w razie potrzeby, bez konieczności wstawania pozostałych osób. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca będzie stół prostokątny, który na co dzień można dosunąć do ściany lub okrągły stół z możliwością rozłożenia w razie potrzeby.

Najlepiej, kiedy część pomieszczenia przeznaczona na jadalnię znajduje się w pobliżu kuchni lub aneksu kuchennego. Taki układ znacznie ułatwia serwowanie potraw oraz sprzątanie po posiłkach. Kącik jadalny powinien być też zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie części wypoczynkowej. Można będzie wygodnie usiąść i odpocząć po sycącym obiedzie czy wystawnej kolacji.