klimatyzator

Klimatyzacja w domu – popularne rozwiązania

Klimatyzacja to nic innego jak system chłodzenia, montowany w danym pomieszczeniu. Jego głównym celem jest utrzymanie danych warunków klimatycznych w pomieszczeniu. Mowa przede wszystkim o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzacja w domu montowana jest po to, aby zapewnić między innymi odpowiednie warunki pracy, czy funkcjonowania człowieka. Czyli po prostu zadbać o warunki jego komfortu.

Na samym początku, jako czynnik chłodzący stosowano dwutlenek węgla. Jednak z czasem zaczęto stosować czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów. W układzie chłodzącym mogły być one bowiem stosowane w obecności niższego ciśnienia roboczego. Został on zastąpiony był czynnikiem R134a. Jednak jest on czynnikiem o niezwykle wysokim indeksie GWP. Obecnie w Europie stosowane są dwa następujące czynniki: HFO1234yf oraz R744.

Klimatyzacja w domu – jaki klimatyzator wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory montowane na stałe, jak i klimatyzatory przenośne. Jednak biorąc pod uwagę klimatyzator bez względu na rodzaj, istotne są następujące czynniki, takie jak warunki komfortu, mikroklimat technologiczny, warunki wewnętrzne, parametry techniczne, czyli sprawność, ilość powietrza wentylacyjnego, procesy klimatyzacyjne urządzenia do obróbki powietrza, a także akustyka.

Klimatyzator składa się z parownika, sprężarki i skraplacza. Wentylator promieniowy, dla przykładu, niejako wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Sprawia to, że ciepło oddawane jest czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Skraplacz stanowi ten element klimatyzatora, który oddaje ciepło na zewnątrz. W tym miejscu gaz skrapla się i staje cieczą.

W początkowym etapie produkcji klimatyzacji charakteryzowały się one tym, iż urządzenie było zwarte. Obecnie klimatyzatory przeważnie wyposaża się w filtr powietrza. Posiadają także nagrzewnicę. Często spotykane są także modele z tak zwaną pompą ciepła. Jest to możliwe dzięki odwróceniu układu chłodniczego. Obecnie klimatyzatory oferują szerokie sposoby sterowania. Umożliwiają one bowiem zarówno chłodzenie i ogrzewanie powietrza, jak i osuszanie i nawilżanie.

jak działa klimatyzator

Jednostki wewnętrzne (rodzaje)

Systemy split, jeśli chodzi o klimatyzatory, można podzielić na kilka grup. Ze względu na typ montażu wyróżnia się ścienne, podstropowe lub przypodłogowe (stojące)kasetonowe, a także kanałowe. Natomiast ze względu na liczbę jednostek wewnętrznych połączonych do jednej jednostki zewnętrznej wyróżnia się pojedyncze, multisplity, a także systemy VRV (VRF).

Natomiast ze względu na tryb pracy wyróżnia się klimatyzatory tylko z opcją chłodzenia oraz klimatyzatory grzewczo-chłodzące (pracujące jednocześnie jako pompa ciepła lub posiadające nagrzewnicę elektryczną). Finalnie ze względu na sposób sterowania i budowę podzespołów wyróżnia się klimatyzatory klasyczne oraz klimatyzatory inwerterowe.

Klimatyzacja w domu – systemy multi

Wybierając klimatyzatory warto wziąć pod uwagę szereg niezbędnych czynników. Ważne jest przede wszystkim zużycie prądu. To szczególnie  istotne w dzisiejszych czasach. Przy dzisiejszym globalnym ociepleniu klimatyzacja w pomieszczeniach jest szczególnie potrzebna i wręcz pożądana. Dzięki niej każdy użytkownik może cieszyć się optymalną temperaturą zarówno w domu, jak i w pracy. Dzięki różnorodnym opcjom można regulować temperaturę w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są nowoczesne, różnorodne, energooszczędne i funkcjonalne rozwiązania, spełniające wymagania każdego klienta.

Istnieją także rozwiązania, gdzie do jednego urządzenia istnieje możliwość podłączenia dużej ilości klimatyzatorów. Dla przykładu, zasada działania systemu MULTI-SPLIT jest niezwykle prosta. Dużo łatwiej jest bowiem obsługiwać jedną sprawdzoną jednostkę klimatyzacji niż szereg pojedynczych. Dla przykładu, technologia inwerterowa sprawia, że absolutnie każda jednostka wewnętrzna może pracować w oparciu o inne parametry.

klimatyzacja w domu

MULTI SPLIT sprawia, iż można decydować, jaka temperatura będzie panować w pomieszczeniu przez cały dzień, a nawet przez cały tydzień. Obecnie klimatyzatory na rynku oferują swoim klientom wszechstronność rozwiązań. To sprawia, że można dostosować je zarówno do indywidualnych preferencji, jak i do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo,  systemy te można rozbudowywać w nieograniczony sposób. Współcześnie systemy te oferują rozwiązania 2w1, czyli mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać powietrze w pomieszczeniu.

Decydując się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, jak zakup klimatyzatora stojącego, warto brać pod uwagę absolutnie wszystkie parametry urządzenia. Pozwoli to bowiem dostosować zakup do indywidualnych potrzeb, co z kolei realnie odbije się na zadooleniu i komforcie użytkowania. Warto zatem dogłębnie rozeznać się z rozwiązaniach oferowanych na rynku, aby móc dobrać rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.