płomień ekogroszek

Kocioł na ekogroszek – czy warto?

Ogrzewając obiekty mieszkalne lub użytkowe, można wykorzystywać kotły przeróżnego rodzaju. Dzieli się je często ze względu na typ wykorzystywanego paliwa, natomiast co za tym idzie, ich wpływ na środowisko naturalne. Jednym spośród popularniejszych kotłów jest kocioł na ekogroszek. Poznaj wady i zalety stosowania tego typu pieców.

Ekogroszek – czym w ogóle jest?

Ekogroszek to paliwo stałe robione z węgla kamiennego. Pochodzi z rozdrobnionego oraz wyselekcjonowanego węgla, jaki potem jest oczyszczany. Dzięki technice z ekogroszku eliminowany jest miał, części niepalne oraz bazy niebezpieczne, jakie podczas palenia są uwalniane do atmosfery. To powoduje, iż w przeciwieństwie do węgla, tenże typ materiału jest dobry dla środowiska, powoduje zdecydowanie mniejszą transmisję gazów cieplarnianych, natomiast jego palenie wiąże się z ograniczoną produkcją popiołu. Więc jest określany paliwem nowej generacji.

ekogroszek

Kocioł na ekogroszek – zalety.

Najpierw uznawany za odpad po węglu kamiennym oraz brunatnym, ekogroszek wykazał się niezwykle dobrym oraz naturalnym źródłem energii. Z tego względu ekogroszek teraz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tenże doskonałej klasy opał pali się długo, zapewniając wystarczającą ilość ciepła, przy równoczesnej produkcji małej ilości odpadów.

W przeciwieństwie do spalania węglem, piece na ekogroszek nie potrzebują tak ogromnego nakładu pracy – starczy systematycznie uzupełniać pojemnik oraz oczyszczać popiół z komory spalania 1-2 razy w tygodniu. Kotły na ekogroszek są tańsze w obsłudze od klasycznych i wyróżniają się większą sprawnością, co oddziałuje na rzeczywiste oszczędności. Ogrzewanie wnętrz tym paliwem jest ekonomiczne, natomiast rezultat jego spalenia to dużo ciepła oraz mała ilość popiołu.

Na korzyść kotła na ekogroszek świadczy także zautomatyzowana obsługa – starczy zasypywać podajnik paliwem raz w tygodniu, natomiast jego podawanie odbywa się mechanicznie. W pomieszczeniach trzyma się poprzez cały czas stała oraz regularna temperatura, co gwarantuje komfort cieplny. Innowacyjne kotły na ekogroszek mogą być obsługiwane zdalnie – zmieniać można ustawienia oraz liczne parametry, co pozwoli na optymalizację ich pracy. Sterowanie możliwe jest obecnie z poziomu smartfona.

sterowanie ogrzewaniem

Jakie wady mają kotły na ekogroszek?

Porównując ocieplanie domu kotłem do ogrzewania prądem lub gazem, to pierwsze wyjście jest znacznie bardziej skomplikowane, gdy chodzi o zachowanie porządku. Już na poziomie projektowania domu należy pamiętać o zaprojektowaniu w nim kotłowni. Choćby najnowocześniejsze kotły niestety tworzą popiół oraz sadzę, jakie rozprzestrzeniają się po tym miejscu.

Raz na jakiś czas kocioł należy oczyścić oraz uporządkować całą kotłownię. Również należy pamiętać, iż ekogroszek należy gdzieś przechowywać. Nie może on niewątpliwie leżeć przy samym piecu. Także nieuniknione jest ciągłe przynoszenie go do kotłowni, czy innego miejsca, w którym znajduje się piec.

Rady przy zakupie ekogroszku.

Dobrze jest kupić ekogroszek w czasie letnim, ponieważ w owym czasie jego wartość jest najniższa. Podczas zakupu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by wyróżniał się on jak najwyższą wartością opałową, natomiast również jak najniższą ilością popiołu i siarki.

Duże znaczenie ma także wartość spiekalności. Istotne jest to, by owa wartość nie była mniejsza aniżeli 10. Jest możliwość jednorazowego zakupu całej partii ekogroszku czy jego regularnego uzupełniania w kotłowni.