kuchnia zamknieta czy otwarta

Kuchnia zamknięta czy otwarta?

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Wbrew pozorom nie służy ona jedynie przygotowywaniu posiłków, bo to właśnie tam spędzamy z rodziną wiele czasu. Zwykle na etapie planowaniu układu domu albo podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania powstaje dylemat czy postawić na kuchnię zamkniętą czy otwartą. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy dlatego warto się im przyjrzeć. Więc zaczynamy: kuchnia zamknięta czy otwarta?

Jak jest różnica między kuchnią otwartą a zamkniętą?

Jeszcze do niedawna w polskim budownictwie występowały głównie kuchnie oddzielne. W małych mieszkaniach często miały one formę ciemnego pomieszczenia z oknem w ścianie wewnętrznej. To właśnie w takich warunkach zaczęły powstawać pierwsze aneksy. Taka ściana z mało estetycznym oknem była zwykle wyburzana. Obecnie deweloperzy w nowo budowanych mieszkaniach w większości przypadków stawiają na kuchnię otwartą.

Gdy mamy do dyspozycji stosunkowo dużą przestrzeń możemy kuchnię aranżować dowolnie, według własnego gustu. Z kolei tam, gdzie miejsca jest bardzo mało na przykład w kawalerkach, kuchnia otwarta bardzo często jest koniecznością.

Zalety kuchni zamkniętej

 

kuchnia zamknięta

To czy wybierzemy kuchnię otwartą czy zamkniętą w dużej mierze będzie zależeć od naszych upodobań, czasu spędzanego w kuchni oraz ilości i wieku domowników. Kuchnia zamknięta ma tę zaletę, że łatwo ukryjemy w niej bałagan oraz niepożądane zapachy. Dzięki temu, że mamy drzwi, które w dowolnym momencie możemy zamknąć z takiej kuchni nie dochodzą hałasy, które mogłyby przeszkadzać innym domownikom.

Kuchnia zamknięta będzie dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy w kawalerce mieszkają dwie osoby. Gdy każda z nich ma odrębnych gości, wtedy posiadanie zamkniętej kuchni pozwala na większą prywatność.

Zalety aneksu kuchennego

Na kuchnię otwartą obecnie decyduje się coraz więcej osób. Dość często chodzi o stworzenie większej, otwartej przestrzeni, dzięki czemu mieszkanie zyskuje na przestronności. Otwartą kuchnię wybierają rodzice małych dzieci, którzy podczas przygotowywania posiłków chcą cały czas mieć maluchy na oku.

Kuchnia w formie aneksu pozwala na stały kontakt z innymi członkami rodziny, gdy oni spędzają czas w salonie. Taka kuchnie bardzo dobrze sprawdzi się także u osób, które lubią prowadzić życie towarzyskie i gotować wspólnie ze swoimi gośćmi.

kuchnia otwarta

Jak znaleźć złoty środek?

Wiecie już jak odpowiedzieć na pytanie kuchnia zamknięta czy otwarta? Wydaje się, że przy współczesnym trybie życia młodych ludzi dla większości z nich kuchnia otwarta będzie najlepszym rozwiązaniem. Jej przeciwnicy twierdzą, że zbyt wiele odsłania. Tymczasem można sobie łatwo poradzić z tym problemem na etapie projektowania kuchni. Jest wiele rozwiązań, które pozwalają uzyskać kuchnię częściowo przysłoniętą. Można w poprzek postawić długi i wysoki barek wraz z hokerami.

Zza takiego barku nie będzie wszystkiego widać. Niektórzy decydują się także na montaż szklanych przesłon, które działają w systemie przesuwnym. Projektując wnękę na aneks można to zrobić w taki sposób, że tylko część kuchni będzie widoczna. Osoby, które mają wątpliwości co do wyboru, mogą pomieszkać z aneksem przez jakiś czas a jeśli to rozwiązanie się nie sprawdzi, zawsze można dostawić lekką ściankę