zakup domu

Kupno domu – rynek wtórny czy pierwotny?

Kupno domu to inwestycja, która przed podjęciem decyzji należy do bardzo poważnego przemyślenia. Nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim na fakt dotyczący, że kupno domu to przedsięwzięcie na całe życie. Często mamy dylemat w co zainwestować pieniądze i czy w przyszłości przyniesie korzyści. Nie dotyczy, to tylko ceny nieruchomości ale również, to czy w zakupionym dużym domu nie zostaniemy w przyszłości sami. Od wielu lat rynek pierwotny i wtórny ze sobą rywalizują. Zarówno jeden i drugi ma zwolenników i przeciwników. W obu tych przypadkach, każdy z tych rynków ma do zaoferowania zupełnie coś innego. Jeden i drugi różnią się między sobą i mają zupełnie inne zalety.

Kupno domu – rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny zajmuje się przede wszystkim obrotem nowymi nieruchomościami zakupowanymi bezpośrednio od deweloperów. Natomiast rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami użytkowanymi, które są nabywane bezpośrednio od sprzedających czyli właścicieli lub za pośrednictwem biur nieruchomości.

Warto zaznaczyć już na wstępie, że przy podpisywaniu aktu notarialnego zakupu nieruchomości pojawia się opłata, jaką poniesiemy u notariusza. Zakupując nieruchomość z rynku pierwotnego podatku nie zapłacimy. Natomiast kupując nieruchomość z rynku wtórnego jest obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, a jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej nabytej nieruchomości. Reasumując kupując nowy dom nie zapłacimy podatku, co w tym momencie jest korzyścią.

Wpływ ceny na nieruchomość

Kolejną bardzo istotną różnicą między rynkiem pierwotnym, a rynkiem wtórnym jest cena za jaką możemy kupić dom. Należy oczywiście patrzeć na koszty transakcji i te które będziemy musieli ponieść w okresie późniejszym, jak np. rata kredytu. Obecnie ceny kupna domu na rynku wtórnym są z zasady niższe niż z rynku pierwotnego. Rynek pierwotny wiąże się z wyższą ceną zakupu plus z koniecznością wykończenia domu.

Deweloper kończy budowę domu na tzw. stanie surowym, a reszta wykończenia nieruchomości należy już do kwestii nabywcy. Właściciel musi ponieść wszystkie koszta związane z wykończeniem domu, co należy mieć na uwadze.

kupno domu

Rynek pierwotny vs wtórny?

W dzisiejszych czasach przeważnie ludzie młodzi decydują się na zakup domu z rynku pierwotnego. Zaletą jest m.in. możliwość wyboru domu, jego powierzchni, położenia, a co ważne na samym początku możemy wprowadzić różnego rodzaju zmiany architektoniczne i dostosować dom do wymagań jakie będą nam odpowiadać.

Natomiast jeżeli już zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego plus takiego zakupu jest taki, że możemy od razu zobaczyć dom, jego wykończenie, układ i jeśli odpowiada oczekiwaniom od razu w nim zamieszkać. Dodatkowo przy zakupie domu z rynku wtórnego zaoszczędzimy czas.

Czas oczekiwania na uzyskanie prawa do nieruchomości

Rynek wtórny to transakcja, która przebiega szybko, jeśli kupujemy dom za gotówkę. Natomiast inaczej wygląda kupno domu z perspektywy, kiedy zakup uzależniony jest od czasu oczekiwania na decyzje kredytową. Przy rynku pierwotnym zakup domu od dewelopera jest wydłużonym okresem odebrania kluczy do wymarzonego domu, ponieważ może on potrwać nawet do 24 miesięcy od momentu zakupu.

Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie wymarzonego domu bez względu na to, z jakiego rynku on pochodzi warto na spokojnie usiąść i przemyśleć każdy aspekt inwestycji. Między innymi w internecie znajdziemy wiele istotnych informacji na temat obydwóch rynków. Można też uzyskać informacje bezpośrednio od specjalistów zajmujących się sprzedażą domów.