mrówki w domu i mieszkaniu

Mrówki w domu i ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Mrówki w domu to bardzo częsty problem, który daje się we znaki szczególnie latem. Te owady szukają głównie pożywienia i wilgoci. Gdy poczują się w takim miejscu bezpiecznie to chętnie zakładają kolonię, dlatego mieszkańcy domków parterowych muszą szczególnie uważać. Dostają się do pomieszczeń przez otwarte drzwi, okna, a nawet szczeliny w elewacjach. Ale nie tylko w domach mogą być uprzykrzające. W ogrodzie też często wyrządzają szkody, najczęściej gdy ich kolonie niszczą trawniki, albo cenne rośliny. Jest wiele różnych sposobów na to jak walczyć z mrówkami. Na rynku jest wiele specyfików, ale i domowymi metodami można się ich pozbyć z naszego domu i ogrodu.

Mrówki w domu i mieszkaniu – jak z nimi walczyć?

Czystość w domu

Warto zacząć od zapobiegania. Mrówki poszukują najczęściej pożywienia, dlatego należy uważnie przejść się po domu i wyrzucić wszystko, co mogłyby skonsumować. Obierki, rozsypane okruszki należy jak najszybciej wynieść. Również kosz na odpady organiczne działa na mrówki jak magnez. Nie wolno dopuścić do tego, aby mrówki się w nim zadomowiły. Zadbanie o to, aby w domu nie było pokarmu dla mrówek jest już połową sukcesu, ale co zrobić jeżeli te owady mimo tego nie chcą się wynieść z naszego domu?

Moc cytrusów

Kwaśny zapach cytryn działa na mrówki odstraszająco. Mikstura z jednej szklanki i wody i wyciśniętej cytryny skutecznie pozbywa się tych owadów. Ale trzeba wiedzieć, że nie jest to jednorazowa metoda. Trzeba powtarzać ją do skutku. Mrówki są bardzo uparte, dlatego może zająć to trochę czasu, ale metoda jest jak najbardziej skuteczna.

Kolejnym owocem, który działa jak trutka jest pomarańcza. Jej skórka zawiera toksyczne dla nich składniki. Aby pomarańcza zadziałała należy zetrzeć jej skórkę na tarce i rozsypać. Te metody na pozbycie się mrówek są najbardziej skuteczne wtedy, gdy zastosujemy je w największym skupisku tych owadów. Warto śledzić ich ruch, poczekać na moment, gdy będzie ich najwięcej i wtedy rozpylić wodę z cytryną przez spryskiwacz, albo posypać skórką pomarańczy. Skuteczność gwarantowana!

jak pozbyć się mrówek

Sposoby na pozbycie się mrówek prosto z kuchni

Okazuje się, że mrówki są bardzo wrażliwe na różne warzywa i przyprawy. Na przykład skutecznie odstrasza je czosnek. Kilka ząbków trzeba rozgnieść i wrzucić do słoja z wodą. On powinien leżakować około dobę, a po tym czasie miksturę trzeba położyć na kuchence gazowej. Woda powinna na lekkim ogniu gotować się nie dłużej niż kwadrans, a gdy ostygnie będzie idealnie nadawała się do tego, aby spryskać te miejsca, w których mrówek jest najwięcej.

Z wodą warto również zmieszać pieprz, ponieważ jest to kolejny sposób na to, jak pozbyć się owadów. Bardzo intensywnie pachnący pieprz granulowany trzeba zmielić, wymieszać z wodą i przelać do butelki z spryskiwaczem. Podobny efekt uzyskamy, gdy rozpylimy roztwór z solą. Jak widać, w naszej kuchni znajdziemy wszytko co potrzebne, aby walczyć z mrówkami.

Mrówki w domu? Wystarczy posypać 

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia są obowiązkowe w walce z mrówkami. Trzeba je bardzo hojnie rozsypać tam, gdzie owadów jest najwięcej, czyli wzdłuż ich ścieżek. Metoda ta często przekazywana przez nasze babcie jest bardzo skuteczna i wypędza mrówki. Trzeba taką czynność powtórzyć więcej niż jeden raz, ale z pewnością jest to warte zachodu. Odstrasza owady, a przy okazji nie generuje zbyt wiele wysiłku.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

W ogrodzie mrówki nie wyrządzają raczej takich szkód jak w pomieszczeniach, ale nie znaczy to, ze są mile widziane. Potrafią uprzykrzyć się zwłaszcza tym, którzy szczególnie dbają o swoje ogrody. Kolonie mrówek potrafią wyrządzić krzywdę na trawniku albo klombach. Na to też są skuteczne sposoby i warto zacząć o tych naturalnych.

 

mrówki w ogrodzie

Istnieją rośliny, które odstraszają mrówki, dlatego należałoby je zasadzić w ogrodzie. Mięta, dalia, tymianek czy bazylia skutecznie sobie z nimi radzą. Istnieją również różne preparaty na mrówki dostępne w sklepach. Na przykład specjalne proszki na mrówki, którymi zasypuje się ich gniazda. Z takimi preparatami trzeba szczególnie uważać, zwłaszcza jeżeli w okolicy są dzieci. Są to bardzo silne substancje.

Podobny efekt uzyskać można poprzez opryski ścieżek mrówek. Taki koncentrat rozdrabnia się z wodą i już jest gotowy do użycia. Profesjonaliści najchętniej sięgają po specjalne trutki, które niosą za sobą natychmiastowy efekt. Są w formie żelu i nie wymaga żadnych innych przygotowań. Wystarczy tylko kilka kropel w miejscach, w których kumuluje się najwięcej mrówek. Takie żele powstają na bazie cukrów, które mrówki uwielbiają, dlatego efekt jest gwarantowany.

Walka z mrówkami być może i jest ciężka, ale na szczęście istnieje wiele metod. Najlepiej zacząć od domowych sposobów. Wszystko czego potrzebujemy znajdziemy w naszej kuchni. Jeżeli to nie pomoże, albo będziemy chcieli pozbyć się owadów z ogrodu warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki. Wszystkie produkty bez problemu znajdziemy w lokalnych sklepach. Należy jednak pamiętać o szczególnej ostrożności podczas ich używania. Z pewnością wymienione metody pomogą pozbyć się nieproszonych gości.