pokrycie dachu

Na jakie pokrycie dachu się zdecydować?

Podczas budowy domu często zastanawiamy się, jakie pokrycie dachu będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Przez pokrycie dachowe należy rozumieć nic innego, jak przede wszystkim wierzchnią warstwę dachu, która jest w największym stopniu narażona na działanie warunków atmosferycznych. Kwestii, na które powinniśmy zwrócić swoją uwagę jest wiele. Aczkolwiek przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że im bardziej nasz dach jest rozbudowany, to tym większa cena będzie jego pokrycia dachowego.

Chodzi tutaj nie tylko o kwestię związaną z zakupem materiału do tego celu. Ale także o robociznę. Do pokrycia dachowego można wykorzystać różnorodne materiały. Jednak do jednych z najczęściej stosowanych można zaliczyć przede wszystkim: dachówkę ceramiczną, dachówkę betonową, gont drewniany, jak również papę bitumiczną oraz blachę płaską i falistą.

Pokrycie dachu ze względu na jego kształt

Kształt dachu ma bardzo szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o tym zastosowanego pokrycia. Należy przede wszystkim powiedzieć to, że w teorii większość pokryć można stosować na duże ilości dachów. Aczkolwiek nie we wszystkich przypadkach rozwiązanie takie będzie dość ekonomiczne. Trzeba również pamiętać w szczególności o tym, że im bardziej dany dach posiada skomplikowaną konstrukcję, tym będzie on droższy. Zarazem, jeżeli chodzi o kupno samego materiału, ale też o robociznę.

 

dach pokryty blachą

Otóż, należy zaznaczyć to, że jeżeli chodzi o pokrycia z blachodachówki to warto zdecydować się na takie w postaci paneli. Wpływ na takie działanie ma w szczególności to, że dzięki temu powstanie o wiele mniej odpadów. Oprócz tego o wiele łatwiej będzie nam kształtować w odpowiedni sposób krzywizny występujące na dachu. Również będą one się przyczyniały do większej możliwości robienia obróbek. Z kolei, jeżeli nasz dach posiada dość prostą formę to wtedy warto zdecydować się na pokrycia wielkoformatowe. Ich układanie przebiega w sposób bardzo prosty i szybki.

Izolacyjność pokrycia dachowego

Warto pamiętać, że rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego zawsze wpływa na jego stopień izolacyjności termicznej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zależy nam na urządzeniu w odpowiedni sposób poddasza. W związku z tym w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na takie pokrycie dachowe, które nie będzie przewodziło dźwięków wydobywających się z zewnątrz naszego domu.

W przypadku tym najlepszym materiałem pokrycia dachowego może okazać się nic innego, jak przede wszystkim: dachówka betonowa, jak również dachówka ceramiczna. Dodatkowo może zastosować wełnę mineralną, jako wspomaganie wyciszenia domu.

pokrycie dachu dachówką

Trwałość pokrycia dachu

W chwili obecnej występuje wiele rodzajów pokryć dachowych. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że będą one charakteryzowały się zróżnicowaną trwałością. W takiej sytuacji warto zawsze stosować się do jednej uniwersalnej zasady. Kierować się ceną. Bowiem im wyższa cena danego pokrycia dachowego, tym możemy mieć pewność, że jego trwałość będzie proporcjonalnie lepsza.

Podczas zakupu pokrycia powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na to, czy na dany materiał została udzielona gwarancja przez producenta. Zwróćmy uwagę co ona dokładnie obejmuje. Jakie konkretne warunki. Trzeba pamiętać, że im dłuższa gwarancja producenta na dane pokrycie dachowe, tym zapewne będzie jego lepsza jakość i trwałość.

Czy warto zdecydować się na pokrycia dachowe z PCV?

Otóż, jeżeli chodzi o pokrycia dachowe wykonane z PCV to trzeba o nich powiedzieć przede wszystkim to, że najbardziej przypadną one do gustu tym osobom, które pragną w odpowiedni sposób pokreślić pewne konstrukcje dachowe. Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nie jest to wyłącznie jedna z zalet wykorzystania takiego materiału. Inną zaletą pokrycia dachowego PCV jest również to, że zapewniają one najlepsze dopasowanie, a także w sposób znaczący przyśpieszają naszą pracę.

Natomiast trzeba wiedzieć też to, że pokrycia dachowe z PCV uważa się za najmniej typowe i posiadają także pewne wady. Do jednych z wad odnoszących się do zastosowania tego rodzaju materiału można zaliczyć w szczególności takie kwestie jak: potrzeba skorzystania z pomocy wykwalifikowanych fachowców oraz stosunkowo wyższe koszty.

gont bitumiczny

Ciężar pokrycia dachowego

Ciężar pokrycia dachowego w każdym przypadku będzie inny. I będzie ta kwestia ściśle związana z planowaniem wytrzymałości dachu. Do jednych z najcięższych pokryć można z całą pewnością zaliczyć dachówkę karpiówkę, ponieważ będziemy musieli ułożyć jej dwie warstwy. lekki natomiast będzie gont.