centralne odkurzacze

Odkurzacz centralny – wady i zalety

Podczas budowy bądź zakupu domu lub mieszkania, wiele osób często zastanawia się czy warto zainstalować odkurzacz centralny? Obecnie to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Czy warto zamontować go u siebie? Najlepiej, aby rozważyć wady i zalety centralnego odkurzacza. Sprawdzimy, czy warto zainwestować w to rozwiązanie.

Centralny odkurzacz i jego zalety

Jednostki centralne tego odkurzacza są najczęściej w garażu/piwnicy. W związku z tym do powierzchni mieszkalnej nie dochodzi hałas. To świetne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Odkurzanie nie będzie im bowiem przeszkadzało nawet w popołudniowej drzemce.

Instalacja systemu odkurzania centralnego sprawia, iż w swoim domu można efektywnie wyeliminować cyrkulację „zużytego” już powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu zassane powietrze z kurzem przechodzi przez ssącą rurę aż do jednostki centralnej. Kurz dociera wyłącznie do specjalnego worka albo zbiornika, a brudne powietrze jest przefiltrowane, a następnie odprowadzone na zewnątrz. To sprawia, że można pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Odkurzacz centralny jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Kolejną zaletą odkurzacza centralnego jest łatwa obsługa urządzenia. Ssące rury są na tyle długie, że bez problemu można odkurzyć wielką przestrzeń. Istotne jest również to, że jednostkę centralną opróżnia się zdecydowanie rzadziej, bo zbiorniki mają większą pojemność. Zwykle ten proces przeprowadza się 2-4 razy w roku. Centralny odkurzacz sam oczyszcza się i opróżnia do kanalizacji. Po jego montażu nie trzeba prawie żadnej, dodatkowej ingerencji.

To rozwiązanie charakteryzuje się skutecznością. Wiele tego typu urządzeń posiada znacznie większą moc niż tradycyjny odkurzacz. Dzięki temu sprzątanie jest niezwykle efektowne, ponieważ do zbiornika jednostki ssącej dociera dużo większa ilość powstałych nieczystości. Dodatkowo to urządzenie jest mniej awaryjne. To sprawia, iż nie trzeba ciągle martwić się ewentualnymi naprawami czy też kosztami, które są następnie z nim związane. Ta inwestycja z upływem czasu zwraca się.

Wady centralnego odkurzacza

Jednym z największych minusów centralnego odkurzacza jest jego koszt. Porównując go do zwykłych urządzeń czyszczących może być nawet kilkukrotnie wyższy. Jednocześnie ewentualne naprawy są również droższe. Mimo wszystko nie należy zapomnieć, że instalacja tego systemu to inwestycja na długi okres czasu.

Dla wielu osób następnym minusem odkurzacza centralnego jest trudna instalacja, szczególnie w zamieszkałym już domu. To wiąże się z koniecznością kucia ścian, jak również podłóg, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zupełnie inaczej jest w przypadku nowego budynku. W takiej sytuacji instalacja tego sprzętu w trakcie budowy jest bowiem znacznie łatwiejsza. Najlepiej, aby od razu ją zaplanować, ponieważ nie będzie to wiązać się z jakimikolwiek problemami.

Odkurzacze centralne – Podsumowanie

Odkurzacz centralny to jedno z nowoczesnych rozwiązań. Posiada ono jednakże zdecydowanie więcej zalet niż wad. Zapewne każdy użytkownik takiego urządzenia będzie zadowolony, ponieważ będzie miał pewność, że żyje również w czystym domu/mieszkaniu pozbawionego zbędnych szkodliwych drobnoustrojów.