ogrzewanie domu klimatyzacją

Ogrzewanie domu klimatyzacją – czy jest możliwe i dlaczego warto?

W obecnych czasach coraz więcej mówi się o ekologicznym ogrzewaniu domu/mieszkania. Właściciele poszukują rozwiązań, które nie tylko zapewnią odpowiednią temperaturę, ale także nie zaszkodzą środowisku. W wyniku czego, najczęściej decydują się na wybór klimatyzatorów o podwójnej funkcji. Czy możliwe jest ogrzewanie domu klimatyzatorem? Czy jest to opłacalne? Jakie są wady i zalety takiego źródła ciepła?

Możliwość ogrzewania domu klimatyzacją

Klimatyzatory w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem każdego domu. Nic w tym nadzwyczajnego, bowiem w znacznie poprawiają komfort życia podczas upalnych, letnich dni. Niewiele osób jednak pamięta o zupełnie odwrotnym działaniu klimatyzatora. Każde urządzenie bowiem są pompą ciepła typu powietrze-powietrze.

Ich funkcjonowanie w okresie letnim polega na wypompowywaniu ciepłego powietrza z domu na zewnątrz. Podczas włączania trybu nagrzewania, klimatyzator działa odwrotnie. Zimno z pomieszczenia transportuje na zewnątrz, jednocześnie zapewniając odpowiednią temperaturę. Najczęściej zmiana funkcji polega tylko na kliknięciu odpowiedniego przycisku na pilocie lub bezpośrednio na urządzeniu. Czy ogrzewanie domu klimatyzacją jest opłacalne?

Czy warto ogrzewać dom klimatyzacją?

Wiele produktów tworzony jest zgodnie z dbaniem o ekologię i środowisko. Dlatego też najnowsze modele, m.in.: klimatyzator inwerterowy, zostały stworzone tak aby zużywać minimalne ilości energii. Obserwacja pracy urządzeń doprowadziła do wysunięcia bardzo ciekawych wniosków. Zauważono, że ostatnio zaprojektowane modele stanowią konkurencję dla grzejników elektrycznych.

Wyróżniają się dość wysoką energooszczędnością i ekonomicznością. Aby sprzęt mógł spełniać wszelkie oczekiwania, przed zakupem warto sprawdzić parametr COP/SCOP. Współczynnik ten informuje właściciela ile zostanie wyprodukowane ciepła przy pobieraniu 1kWh. Warto zauważyć, że im większa wartość tym większa wydajność.

jak działa klimatyzator

Zalety ogrzewania domu przy pomocy klimatyzacji 

Jedną z pierwszych korzyści jakie warto wymienić jest niewątpliwe oszczędność na sprzęcie. Dzisiejsze klimatyzatory wyposażone są w funkcje nie tylko chłodzenia, ale także grzania. Dzięki czemu za pomocą jednego sprzętu można ogrzać pomieszczenia zimą i schłodzić latem. Korzystanie z klimatyzacji opłacalne jest również pod względem kosztów energii. Urządzenia te produkują więcej ilości ciepła niż pobierają niezbędnej do tego energii. Warto zauważyć, że tradycyjna farelka daje tyle ciepła, ile zużyje energii do jego wytworzenia.

Rozwiązanie to jest również zgodne z zasadami ekologii. Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji jest w Polsce szczególnie ważne. Jesteśmy jednym z krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza. Klimatyzatory nie wydzielają żadnych szkodliwych pyłów. Co więcej, nowoczesne modele posiadają także funkcję filtrowania powietrza. Co prawda, nie są aż tak skuteczne jak oczyszczacze powietrza, ale chronią pokój od niebezpiecznych bakterii i wirusów. Ostatnią zaletą, którą warto wspomnieć jest łatwa obsługa. Zmianę trybu z chłodzenia na grzanie, najczęściej wykonuje się za pomocą kliknięcia odpowiedniego przycisku na pilocie. Czy korzystanie z klimatyzacji ma jakieś wady?

klimatyzator

Ogrzewanie domu klimatyzacją – ograniczenia

Podobnie jak wiele innych systemów grzewczych, taki i klimatyzatory nie pozbawione są pewnych mankamentów. Pierwszy z nich dotyczy warunków środowiskowych. Pomimo zmian klimatycznych, zimy w niektórych rejonach Polski wciąż potrafią być bardzo mroźne. W takim przypadku zdarza się, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniu może być zbyt niska.

W takiej sytuacji warto firmę poinformować, że sprzęt ma być dobrany także pod ogrzewanie domu/mieszkania zimą. Dla wielu osób przeszkodę stanowi montaż w wykończonych już pokojach. Odpowiednie zainstalowanie klimatyzatorów wiąże się z kuciem ścian. Aby zmniejszyć ilość możliwych działań, warto zapytać specjalistę o możliwość montażu podstawowego.

Ogrzewanie domu klimatyzacją
ZALETY  WADY 
Jednorazowy zakup Często źle dobrana moc grzewcza (zwłaszcza w rejonach charakteryzujący się mroźnymi zimami)
Urządzenie działające cały rok Montaż w każdym pomieszczeniu
Rozwiązanie bardziej ekologiczne
Łatwa obsługa
Możliwość dodatkowych funkcji m.in. filtry powietrza
Mniejsze koszty utrzymania niż inne formy ogrzewania

Jaki klimatyzator wybrać? 

Wybór odpowiedniego sprzętu zależny jest od wielu aspektów, które warto przedyskutować z profesjonalistami. Fachowcy bowiem dobiorą odpowiednią moc urządzenia, a także przeanalizują możliwe sposoby montażu w poszczególnych pomieszczeniach. Odpowiedni zakup, dostosowany do potrzeb zagwarantuje przyjemne ciepło i orzeźwiający chłód na wiele lat.