ogrzewanie domu

Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki?

Podjęcie decyzji, co do wyboru ogrzewania, musi mieć miejsce już na etapie projektowania domu. Wynika to z faktu, iż trzeba zaplanować prace. Ogrzewanie tradycyjne nie wymaga, aż tak wielu, dodatkowym prac, za wyjątkiem zakupu kaloryferów i ich montażu. Przy okazji ogrzewania podłogowego należy uwzględnić dodatkową warstwę podłogi, czy warstwę izolacyjną, która zapewni całemu systemowi efektywne działanie. Jakie rozwiązanie wybrać, ogrzewanie podłogowe, czy jednak tradycyjne grzejniki?

Kiedy ogrzewanie podłogowe?

Wybór poszczególnego rozwiązania może być także uzależniony od typu pieca, jaki będzie znajdował się w domu. Pompy ciepła, czy kotły kondensacyjne lepiej komponować będą się z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z faktu, iż tego rodzaju system grzewczy wymaga niższej temperatury wody, niż ogrzewanie tradycyjne. Dlatego kotły na paliwo stałe są rozwiązaniem częściej wybieranym w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Oczywiście, nie jest to zasada sztywna, jednak warto mieć to na uwadze.

Zalety ogrzewania podłogowego

 

ogrzewanie podłogowe

Przede wszystkim ogrzewanie to zapewnia równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. W szczególności w okresie chłodnym, wykorzystanie tego typu systemu grzewczego w łazience, czy kuchni, gdzie stosuje się beton architektoniczny lub glazurę, jako materiał wykończeniowy podłogi, zapewnia przyjemne uczucia. Z pewnością ciężko znaleźć osobę, która lubi dotyk zimnej płytki o poranku, czy po wyjściu spod prysznica.

Atutem tego rozwiązania jest także zwiększenie dostępnej przestrzeni w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i optycznie, ani też fizycznie, nie ogranicza przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania, w którym zastosowane są grzejniki. Jeśli chodzi o stosowanie tego systemu grzewczego, jego temperaturę również można ustawić na nieco niższą, niż w przypadku tradycyjnego, z uwagi na właśnie równomierne dostarczanie ciepła do pomieszczenia.

Podczas dokonywania zakupu materiału przeznaczonego do wykończenia podłogi, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę, czy dany wyrób przeznaczony jest do tego typu instalacji.

Zalety ogrzewania tradycyjnego

tradycyjny grzejnik

Tego typu rozwiązanie w dalszym ciągu jest bardzo popularne. Najczęściej wykorzystywane jest przy okazji pieców na paliwo stałe. Jeśli chodzi o efektywność działania ogrzewania tradycyjnego, trudno tutaj klasyfikować je jako lepsze lub gorsze. Nowoczesne systemy grzewcze, odpowiedni projekt budynku, materiały izolacyjne przekładają się na fakt, iż bez względu na typ ogrzewania, sprawdza się ono świetnie.

Sporym atutem wykorzystania grzejników, jest możliwość ich wykorzystania jako elementu dekoracyjnego. Współcześni producenci tego typu rozwiązań, świadomi potrzeb klientów oraz tego, jak dużą rolę w wyborze produktów odgrywa ich estetyka, dostarczają na rynek rozwiązania bardzo eleganckie i funkcjonalne. W przypadku łazienek, wykorzystanie grzejnika zwiększa także funkcjonalność pomieszczenia, ponieważ umożliwia suszenie chociażby ręczników na poszczególnych żeberkach.

Jaki typ ogrzewania wybrać: podłogowe, czy tradycyjne?

Ciężko stwierdzić, aby poszczególne rozwiązanie było lepsze od drugiego. Różnice widoczne są wyłącznie w samym sposobie działania, nie natomiast w efektywności poszczególnych systemów. Dlatego wybór pozostaje kwestią indywidualną, zależną od preferencji inwestora, jak również budżetu, którym dysponuje.