łazienka

Płytki do małej łazienki

Łazienka to miejsce, gdzie każdy z nas chce cieszyć się spokojem i przede wszystkim przestrzenią. Niestety, nie każdy może cieszyć się dużym pomieszczeniem, które zostawia spore pole manewru jeśli chodzi o aranżację. Niewielkie łazienki mają jednak swój urok i przy odpowiednim doborze takich elementów jak płytki czy dekoracje, możemy sprawić, że będą one optycznie wydawały się większe a przede wszystkim będą przytulne i gustownie urządzone. Jakie płytki do małej łazienki będą dobrym wyborem?

Postaw na jasne i chłodne kolory.

Ciemne i matowe płytki optycznie zmniejszają przestrzeń. Jeśli zatem wybierzemy je do niewielkiej przestrzeni sprawimy, że będzie ona nie tylko wydawała się jeszcze mniejsza, ale również przytłaczająca. W takim miejscu z pewnością ciężko się zrelaksować i skupić na prawdziwym wypoczynku.

Aby zatem uniknąć takiego efektu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jasnych płytek odbijających światło. Chłodne kolory pozwolą na wytworzenie wrażenia przestrzeni a połysk sprawi, że odbijające i rozpraszające się światło optycznie powiększy niewielką łazienkę. Warto również uzupełnić aranżację o dobre oświetlenie, które dodatkowo wzmocni efekt. Jeśli mamy obawy, że przez chłodne odcienie łazienka nie będzie przytulna, nie ma czym się martwić. Wnętrze możemy ocieplić dodatkami, np. dywanikami, roślinami czy ozdobnymi koszykami na przybory.

jasne płytki do małej łazienki

Duże płytki na podłodze.

Duża ilość niewielkich elementów tworzy we wnętrzu poczucie chaosu, co dodatkowo przytłacza w już i tak niewielkim pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest użycie do wykończenia podłogi dużych płytek. W zależności od tego, na jaki rozmiar się zdecydujemy, na podłodze znajdzie się maksimum kilkanaście elementów, dzięki czemu optycznie powiększymy pomieszczenie. Efekt możemy wzmocnić poprzez zastosowanie podwieszanej ceramiki i ograniczenie ilości elementów znajdujących się bezpośrednio na podłodze. Uzupełnieniem dużych płytek na podłodze w małej łazience powinny być poziome dekory, które dodatkowo poszerzą wnętrze.

duże formaty

Płytki na całej ścianie? Niekoniecznie

Przyjęło się, że w łazience płytki powinny pokrywać ściany od podłogi aż po sam sufit. Rozwiązanie to jednak nie sprawdza się w niewielkich przestrzeniach. Jak zatem zaaranżować ściany? Jednym z najlepszych rozwiązań jest pokrycie 2/3 ściany płytkami i uzupełnienie reszty farbą w korespondującym kolorze. Taki zabieg optycznie wydłuży ściany a przez to powiększy łazienkę. Dodatkowym zabiegiem, jaki możemy tutaj zastosować, jest umieszczenie listwy pozornej w odwieszonym suficie, co wzmocni efekt.

Duża łazienka to marzenie niemal każdego wielbiciela relaksu w zaciszu domowym. Niestety, nie zawsze pomieszczenie to spełnia nasze wymagania. Jednak dzięki zastosowaniu kilku tricków możemy optycznie powiększyć przestrzeń a jednocześnie zachować jego przytulny charakter.