Każdy, kto choć przez chwilę mieszkał na niewielkim metrażu, zdaje sobie sprawę, jaką wartość ma odpowiednie zaplanowanie przestrzeni na przechowywanie rzeczy. Mała przestrzeń wymusza kreatywność w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że w nowoczesnym budownictwie najniższe kondygnacje przewidziane są przeważnie na garaże, a nie na piwnice. Nie każdy deweloper planuje także udostępniać komórki lokatorskie. Jednak problem nie dotyczy tylko mieszkańców bloków.
Również mieszkające w niewielkim domku jednorodzinnym rodziny z małymi dziećmi borykają się z ilością przedmiotów do uporządkowania. Jak sprytnie urządzić przestrzeń do przechowywania i uniknąć wizualnego chaosu w naszym przestrzeniach mieszkaniowych?
Unikanie pustych przestrzeni
Warto już na etapie urządzania mieszkania przemyśleć układ tak, aby nie generować pustych, niezagospodarowanych przestrzeni. Jeśli układ pomieszczenia jest nietypowy (np. mamy mieszkanie na poddaszu i są tam skosy, uniemożliwiające wykorzystanie standardowych mebli), dobrze jest rozważyć zamówienie mebli na wymiar.
W kuchni świetnie sprawdzą się szafki narożne w połączeniu z karuzelą albo wyciąganą półką typu nerka. Dzięki temu nie tylko pomieścimy wszystkie „gabarytowe” przedmioty, jak garnki i miski, ale także będziemy mieć do nich wygodny dostęp. W wąskich przestrzeniach, jakie zostają np. pomiędzy lodówką a ścianą, wpasuje się świetnie półka typu cargo.
Na rzadko używane przedmioty, jak np. bombki choinkowe, idealnie sprawdzą się szafki umieszczone wysoko pod sufitem, czyli tzw. pawlacze. Często zapominamy o wykorzystaniu przestrzeni pod sufitem, a to błąd. Powinniśmy pamiętać nie tylko górnych rejonach, ale i dolnych – tego też często nie bierzemy pod uwagę. Tymczasem pod łóżkiem możemy przechowywać naprawdę sporo rzeczy. Nawet jeśli w naszej ramie łóżka nie ma pojemnika na pościel, to żaden problem. W ofercie wielu sklepów z wyposażeniem wnętrz znajdziemy specjalne płaskie i szerokie pojemniki, wystarczy włożyć do nich np. zimową odzież latem i wsunąć pod łóżko.
Wielofunkcyjne meble miejscem na przechowywanie rzeczy
Wybierając meble do naszego domu, warto od razu zwracać uwagę na ich potencjał do organizowania przestrzeni. Kupując łóżko – zwróćmy uwagę, czy posiada pojemnik na pościel albo szuflady. Stolik kawowy z szufladą sprawdzi się o wiele lepiej niż model bez szuflady lub półek. Meble, które mogą pełnić kilka różnych funkcji, także pozwalają nam zaoszczędzić miejsce. Wybierając szafę, czy to do sypialni, czy to do przedpokoju, dobrze jest wziąć taki model, w którym możemy sami wybrać układ i wysokość półek. Wtedy część szafy możemy zagospodarować np. na suszarkę do prania lub zapasowe krzesła.
Organizowanie przestrzeni w pionie
W przypadku drobnych akcesoriów, które nie chcemy przechowywać na widoku, a jednocześnie dobrze by było mieć je cały czas pod ręką, świetnym rozwiązaniem będą haczyki do zawieszania. Takie haczyki możemy zamontować, np. po wewnętrznej stronie drzwiczek szafki kuchennej albo łazienkowej. Gdy brakuje nam miejsca w szafie, przetestujmy takie rozwiązanie jak pionowy organizer do szafy, zawieszany na drążku ubraniowym. Jeśli mamy bardziej nowoczesny wystrój mieszkania, możemy rozważyć zamontowanie tablicy perforowanej. Gdy zamontujemy ją w kuchni, możemy zawieszać na niej garnki i patelnie. Taka tablica sprawdzi się równie dobrze w schowku gospodarczym.
Układając przedmioty w organizerach czy pudłach, dobrze jest mieć w pamięci, że być może za niedługo będziemy chcieli z nich korzystać. Dobrym nawykiem jest podpisywanie lub naklejanie etykietek na pudełka, by móc w razie potrzeby szybko odszukać potrzebny przedmiot.