szafy

Szafy na wymiar czy tradycyjne meble?

Szafa jest jednym z ważniejszych mebli w mieszkaniu. Zwłaszcza kobiety doceniają jej pojemność, funkcjonalność pakowność i przydatność. Współczesny rynek dysponuje ogromną ilością szaf. Podstawowy podział szaf to szafy na wymiar i te tradycyjne (wolnostojące). Wybór tego mebla nie jest prostym zadaniem, ale wykonalnym. Należy uwzględnić wiele czynników. Są to na przykład: budżet, którym dysponujemy, wolna przestrzeń w mieszkaniu czy styl wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym aspektom doboru szafy, porównując ich praktyczność i użyteczność.

Szafy na wymiar czy wolnostojące – które rozwiązanie wybrać?

Warunki mieszkaniowe.

Jeżeli w mieszkaniu występują wnęki, skosy lub wady architektoniczne, które chcielibyśmy zamaskować z pewnością dobrym wyborem będzie wykonać szafę na indywidualny wymiar. Jest ona tworzona od podstaw. W jej produkcji możemy uwzględnić nasze potrzeby i preferencje. Jesteśmy w stanie dostosować ją do wielkości pomieszczenia lub wnęki jaką dysponujemy. Zamawianie szafy na wymiar wiąże się również z możliwością samodzielnego wyboru materiałów, z których ma zostać wykonana.

Pamiętajmy jednak, że szafa robiona pod wymiar zawsze będzie stać tam gdzie zostanie zamontowana. Nie będziemy mogli przesunąć ją w inne miejsce. I jeżeli mamy skłonności do częstego zmieniania wystroju wnętrza szafa pod wymiar nie będzie dobrym wyborem.

meble na wymiar

W przypadku braku wolnej przestrzeni wnękowej optymalnym wyborem będzie kupno szafy tradycyjnej. Z zakupem takiej szafy nie ma większego problemu, niektóre modele możemy dostać nawet od ręki. Plusem w wyborze wolnostojącej szafy jest to, że stwarza ona możliwość nowej aranżacji mieszkania – z łatwością można ją przesunąć w dogodne miejsce. Należy liczyć się z tym, że wymiary kupnej szafy są ściśle ustalone. Szafy tradycyjne zazwyczaj są dużo mniejsze od szaf na zamówienie, co oznacza że pomieszczą o wiele mniej rzeczy.

Budżet jakim dysponujemy.

Dobrej jakości szafa wykonana na wymiar jest rozwiązaniem znacznie droższym od szaf tradycyjnych. Wiąże się z kosztami indywidualnego projektu. Z drugiej strony możemy decydować o jej wymiarach, tworzywie z jakiego ma być wykonana czy rozmieszczeniu półek i przegródek. Jednak gdy nie mamy do dyspozycji sporej ilości gotówki możemy zdecydować się na szafę wolnostojącą, która będzie znacznie tańsza od wykonywanej na zamówienie. W tym przypadku nie mamy jednak możliwości ingerencji w jej układ czy gabaryty – kupujemy gotowy produkt.

Wnętrze mieszkania.

Aby dopasować szafę do istniejącej aranżacji trzeba się nie lada natrudzić. Do gotowego układu wnętrza dopasowanie szafy będzie łatwiejsze, jeżeli zdecydujemy się na szafę pod wymiar o ile dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca. Mamy wtedy więcej swobody i wariantów wyboru na przykład frontów szafy,kolorów czy stylu które można dopasować do istniejących już mebli w pomieszczeniu.

meble wolnostojące

W momencie gdy dopiero projektujemy całe wnętrze konkretnego pomieszczenia mamy wolny wybór co do rodzaju szafy. Charakter pomieszczeniu możemy nadać po zdecydowaniu się na konkretny model i pod niego dalej aranżować wnętrze.

Szafa na wymiar, czy wolnostojąca – która jest lepsza?

Wybór należy do Was. Najlepsza szafa to taka, która spełnia Wasze oczekiwania, pomieści to co powinna, jej kupno nie uszczupli znacząco budżetu domowego i idealnie dopasuje się do Waszych potrzeb. O wyborze szafy nie powinien decydować jedynie wolny metraż w mieszkaniu. Każdy ma różne potrzeby, inny temperament oraz gust i dla każdego inna szafa będzie odpowiednia.

Jedno jest pewne – to obowiązkowy mebel w każdym domu. Do odpowiedniego wyboru prowadzi wyboista droga. Wiele czynników będzie zasadniczymi w kwestii tego wyboru. Całe szczęście, że rynek meblowy jest pełen możliwości i każdy znajdzie coś dla siebie.