wiata na samochód

Wiata na samochód coraz częściej spotykanym rozwiązaniem

Gdy planujemy budowę domu i  posiadamy auto pewnie zadajemy sobie pytanie: dom z garażem, czy może wiata na samochód? Musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki przy garażowaniu między innymi warunki pogodowe, możliwość kradzieży auta, czy wymiary, aby potem nie okazało się, że nie mamy możliwości zbudowania wiaty większej niż i auto się nie zmieści. Wtedy lepiej pomyśleć o garażu i na odwrót. Nie ważne, jaki rodzaj garażowania wybierzemy. Zawsze będziemy mieli do czynienia z jednym ważnym minusem, czyli kosztami, które musimy wydać na ekipę oraz montaż, budowę.

Co to jest wiata garażowa?

Jest to konstrukcja, która może być wykonana z drewna lub stali. Ma zabezpieczać nasz pojazd przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli mamy doświadczenie w budownictwie możemy zamontować ją samodzielnie bez fachowców. Przez to zaoszczędzimy sporą część pieniędzy. Może ona mieścić się na naszej działce lub bezpośrednio być przy montowana do ściany od domu.

Działanie wiaty oraz jej skuteczność

Posiadając tego typu ochronę będzie nam łatwiej zadbać o czystość naszego pojazdu oraz nie będzie problemu z parkowaniem dlatego, że mamy wyznaczone miejsce. Skuteczność takiej konstrukcji zależy jedynie od wielkości naszego auta, typu konstrukcji oraz rodzaju zadaszenia.

Niestety należy pamiętać, że jej skuteczność nigdy nie będzie taka jak w przypadku garażu, gdzie nasz samochód będzie bezpieczny w 100%. Wiata garażowa ochroni nas tylko przed takimi warunkami, rzeczami jak dużą ilością słońca, opadami, zanieczyszczeniami w postaci liści oraz ptasich kup.

Wiata na samochód – rodzaje

Poza pojedynczymi konstrukcjami spotkać możemy tak, że wiaty na dwa, albo trzy samochody. Jak wszyscy o tym wiemy  im więcej miejsca, tym większa ilość pracy przy budowie takiej konstrukcji. Oczywiście musimy też liczyć się z większymi wydatkami na budowę kilku parkingowej wiaty niż w przypadku pojedynczej.

Jednak wiaty nie tylko możemy wykorzystywać do parkowania pojazdu. Często spotykane to jest w przypadku gdy ktoś ma gospodarstwo rolne. Możemy tam np. przechowywać różnego typu pojazdy, sprzęty, maszyny i urządzenia rolnicze.

Nowoczesne czy tradycyjne?

Osoby decydujące się na wiaty samochodowe wolą tradycyjne, klasyczne rozwiązanie, a to dla tego, ze bardzo często do wykonania wiaty w takim stylu stosuje się drewno, które pasuje do większości działek. Jednak czasami możemy przekroczyć granice i trochę zaszaleć idąc za trendami.

W tym wypadku możemy połączyć kilka materiałów ze sobą np. bardzo często stosowane połączenia drewna ze stalą lub aluminium. Możemy także spotkać przeszklone wiaty albo zawierające wykończenia wykonane z tynku lub kamienia.

One comment on “Wiata na samochód coraz częściej spotykanym rozwiązaniem

  • Robert , Direct link to comment

    Może i popularna jednak nie tak praktyczna jak tradycyjnygaraż

Comments are closed.