zwierzęta w domu

Zwierzęta w domu – jak się przygotować?

Zwierzęta w domu to nie tylko towarzysze życia i wierni przyjaciele domowników. To również prawdziwe wyzwanie logistyczne. Zwierzętom domowym należy zapewnić odpowiednie warunki życia, co często wiąże się z koniecznością wygospodarowania miejsca i nabycia odpowiedniego wyposażenia. Na co właściciele zwierząt domowych powinni zwracać szczególną uwagę?

Zwierzęta w domu – stwórz odpowiednie miejsce dla zwierząt domowych

Decydując się na posiadanie zwierzęcia domowego, właściciel zobowiązuje się do zapewnienia mu optymalnych warunków życia, prawidłowej pielęgnacji i codziennej troski. Niezwykle istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości miejsca. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zwierzę w domu oznacza kolejnego domownika przy tym samym metrażu. Warto dostosować rozmiary pupila do możliwości lokalowych.

Miejsce dostosowane do trybu życia zwierzęcia

Zwierzęta domowe, niezależnie od tego, czy są to rybki akwariowe, pies, kot czy papużka falista, muszą mieć swoje własne miejsce. Niektóre, jak rybki czy żółwie wodne, będą spędzać w nim cały swój czas. Jeśli zdecydujemy się na psa lub kota, to będą one oczywiście przemieszczać się swobodnie po domu, jednak i w tym przypadku muszą posiadać swoją własną przestrzeń. Ważne, aby miejsce to było dopasowane do trybu życia i potrzeb zwierzęcia. Większość pupili doceni własne miejsce oddalone nieco od domowego gwaru i zgiełku

 

Klatki, akwaria, legowiska

Klatki dla gryzoni, akwaria dla zwierząt wodnych, a także posłania dla psów lub kotów muszą być dostosowane do ich rozmiarów. Zbyt małe nie zapewnią zwierzętom odpowiedniego dobrostanu. Warto wziąć to pod uwagę, planując zakup lub adopcję zwierzęcia. Mały chomik nie zajmuje wiele miejsca,  jednak to malutkie zwierzątko zamieszkiwać będzie sporej wielkości klatkę.

Powinna się ona znaleźć w spokojnym miejscu – chomik jest zwierzątkiem nocnym i w ciągu dnia odpoczywa.  To samo dotyczy legowiska psa. Nawet najbardziej przyjacielski czworonóg, kochający towarzystwo swojej rodziny, musi posiadać gdzieś w domu swój własny azyl.

chomik

Prawidłowa opieka nad zwierzętami domowymi

Zwierzęta w domu wymagają opieki. Jest to podstawowy obowiązek właściciela. Choć wydaje się to oczywiste, niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak wielkim wyzwaniem może być troska o kolejnego domownika. Potrzebne są na to nie tylko środki finansowe i mnóstwo zapału, ale również czas.

Zaspokajanie podstawowych potrzeb zwierzęcia

Do podstawowych potrzeb zwierzęcia, jakie właściciel musi mu zapewnić, jest dostarczanie odpowiedniej jakości pożywienia, wody, oraz zapewnienie bezpiecznego miejsca do egzystencji. To jednak nie wszystko. O ile w przypadku ryb wystarczy zadbane akwarium i właściwe żywienie, to już psy czy koty potrzebują dużo więcej.

Poza jedzeniem i miejscem do snu oczekują jakiegoś zajęcia. Potrzebny jest im ruch, zabawy z właścicielem, zapewniające rozwój i możliwość uczenia się. Domowym ssakom potrzebna jest bardzo różnorodna stymulacja.

Zwierzęta w domu – Opieka weterynaryjna

Zwierzęta w domu oznaczają również konieczność wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Psy i koty powinny być regularnie szczepione przeciw chorobom zakaźnym. Wszystkie domowe zwierzęta powinny mieć zagwarantowane leczenie w czasie choroby – to również należy do obowiązków właściciela.  O możliwych kosztach opieki weterynaryjnej warto pamiętać przed podjęciem decyzji o posiadaniu  zwierzęcia w domu.

Jak dbać o dom, w którym mieszkają zwierzęta?

Posiadanie zwierząt w domu stanowi wyzwanie nie tylko ze względu na opiekę, którą należy im zapewnić. Dużo większej uwagi wymaga również dbanie o własny dom, żeby obecność zwierząt nie oznaczała pogorszenia komfortu mieszkańców.

ogrzewanie podłogowe

Kiedy sprzątanie staje się wyzwaniem

Im większe zwierzę, tym poważniejsze wyzwanie może stanowić dla utrzymania domu w porządku. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele liniejących, długowłosych czworonogów. Jeśli pies lub kot zasypuje mieszkanie gubioną sierścią, dodatkowo z każdego spaceru przynosząc piasek i błoto, sprzątanie może stać się wyzwaniem. Warto w takich przypadkach działać dwutorowo.

Po pierwsze, regularnie czesać psa lub kota, zmniejszając ilość gubionej sierści. Po drugie, skorzystać z pomocy najnowszych technologii. Odkurzacze piorące lub roboty odkurzające i mapujące, a także pralki z programem do usuwania sierści z odzieży są prawdziwym sojusznikiem posiadaczy czworonogów.

Kiedy zwierzaki niszczą sprzęty domowe

Szczenięta zwykle niszczą wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich ostrych ząbków. Koty z kolei z lubością wbijają pazury w obicia welurowych sof, skórzanych foteli i nowych krzeseł. Właściciel musi mieć świadomość, że zwierzęta w domu mogą oznaczać zniszczenie, jeśli odpowiednio nie zadba się o ich i własne bezpieczeństwo.

W przypadku szczeniąt, ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości gryzaków oraz umieszczanie psa w kojcu lub klatce kennelowej pod nieobecność domowników. Pozwoli to zminimalizować straty. Koty z kolei zaopatrzyć trzeba w drapaki. Ważne, żeby do ich używania przyzwyczajać już małe kocięta. Pozwoli to uniknąć wielu strat i nerwów, gdy zwierzę dorośnie.

Podsumowując – zwierzęta w domu mogą być źródłem radości dla domowników, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do ich przyjęcia.