Jak urządzić funkcjonalny i wygodny pokój dla dziewczynki? Z tym problemem często spotykają się rodzice, którzy chcą stworzyć bezpieczną i angażującą przestrzeń dla swoich dzieci. Aranżacja takiego pokoju nie jest łatwa, ponieważ pokój dziecięcy musi pełnić kilka różnych funkcji – powinien być praktyczny, funkcjonalny, wygodny, dostosowany do potrzeb użytkownika i jego zainteresowań. Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla dziewczynki? Podpowiadamy.
Pokój dziewczynki – zgodny z jej zainteresowaniami
Bardzo ważnym czynnikiem będzie pomysł przygotowania pokoju dla dziewczynki w wieku szkolnym, jej pierwszych poważnych zainteresowań. Nie można ich pominąć przy urządzaniu jej pokoju. Jeśli w tej chwili kocha Krainę Lodu, szanuj ją, jej największym marzeniem jest, aby w jak największym stopniu dopasować niebieskie i fioletowe postacie do sklejonych postaci.
Są szanse, że to tylko moda lub chęć spędzenia czasu z przyjaciółmi. Jednak zakazanie i ograniczenie w ten sposób zaspokajania doraźnych potrzeb dziecka może wpłynąć na jego późniejsze decyzje, wolę i zdolność do wyrażania siebie. Nie lekceważ tego, po prostu to zaakceptuj. Nawet mały pokój dziewczynki może spełnić nawet najbardziej śmiałe i skomplikowane marzenia. To powinny być cztery zakątki, w których poczuje się wyjątkowo!
Funkcjonalny pokój dziewczynki – podział na strefy
Pokój dziecięcy pełni jednocześnie wiele różnych funkcji. Dlatego pokój powinien mieć wydzielone strefy do wypoczynku, zabawy i nauki. Strefa zabaw to miejsce, w którym Twoje dziecko może bawić się, układać klocki i organizować piłki do swoich zabawek. Dlatego miejsce to powinno mieć dużo miejsca i wygodne dekoracje, takie jak dywaniki, poduszki czy maty do zabawy. Są też kosze i półki na zabawki. Te meble do pokoju dziecięcego pomogą utrzymać porządek i pomogą wyrobić dobre nawyki.
Przestrzeń do nauki powinna być w stonowanych kolorach. Niezbędnym wyposażeniem są meble dziecięce takie jak biurko, wygodny fotel oraz miejsce do przechowywania książek i pomocy naukowych. Tablice korkowe sprawdzają się również przy przypinaniu przez dzieci domowych planów lekcji lub rysunków. Narożnik pokoju do nauki powinien również mieć naturalne światło i wystarczającą ilość sztucznego oświetlenia, takiego jak lampy biurkowe.
Przeczytaj też: Aranżacja pokoju chłopca – na co zwrócić uwagę?
Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?
Wygodne biurko
Optymalne wymiary wygodnego biurka to: 60-75 cm szerokości, 90-120 cm długości i 72-75 cm wysokości. Mając w pamięci tę sprawdzoną teorię, przetestuj ją w praktyce. Dostosuj rozmiar mebli do wzrostu i zainteresowań dziecka, na przykład zaplanuj dłuższy blat, gdy potrzebujesz zrobić miejsce na odrabianie lekcji, komputer, rysowanie kreskówek lub modelowanie pojazdów kosmicznych lub biżuterii.
Zdecydowanie warto zainwestować w krzesełko: regulowana wysokość siedziska, lekkość, ergonomia i wygodne podparcie pleców dziecka. Z młodzieńczym powiewem przejedzie krzesło na kółkach. Nie martw się, zabezpieczenie go matą nie uszkodzi podłogi. Ponadto zawsze wybieraj odpowiedni typ kółek – różne koła nadają się do dywanów i chodników, inne do twardych podłóg.
Odpowiednie łóżko
Łóżka w pokoju dziecięcym nie należy ustawiać pod oknem ani w pobliżu kaloryfera. Najlepsze jest ustronne miejsce, w którym dziecko może być całkowicie spokojne. Łóżko to najważniejszy mebel w pokoju dziecka do trzeciego roku życia. Powinien to być materac przyjazny dla kręgosłupa na twardym podłożu. Byłoby wspaniale, gdyby można było regulować wysokość dna łóżeczka.
Projekt pokoju dla dziewczynki – kolory i dodatki
Pokój dziecka powinien mieć spokojne i pastelowe kolory. Dziecko ma wystarczającą ilość energii i nie potrzebuje dodatkowej stymulacji. Nie oznacza to, że trzeba bać się mocnych kolorów. Ale to rozwiązanie jest odpowiednie w przypadku pojedynczej ściany i ozdobnych detali. Wyjątkowe elementy kolorystyczne doskonale ożywią pomieszczenie, ożywią je i będą bardzo ciekawym akcentem w aranżacji.
Jakie meble nadają się do pokoju dziewczynki? Hitem z pewnością będą meble wykonane z naturalnego drewna lub pomalowane na biało. Oczywiście masz więcej opcji. Wiele zależy od układu i stylu dekoracji pomieszczenia. Urządzając pokój dla nastolatki z pewnością możesz wybrać różową szafę, ale weź pod uwagę, że po roku trzeba będzie ją wymienić. Dzieci w tym wieku rozwijają się bardzo szybko i zmieniają swoje upodobania. Dlatego bezpieczniej jest postawić na ogólne rozwiązanie.
Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla dziewczynki? Urządzanie pokoju dla córki – podsumowanie
Mamy nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Wam stworzyć piękny, przytulny i przede wszystkim praktyczny oraz bezpieczny pokój dla dziewczynki, w którym będzie się uczyć bawić i odpoczywać.