zabawy z dziećmi w ogrodzie

Ciekawe zabawy z dziećmi w ogrodzie

Chyba żadnego z rodziców nie trzeba przekonywać, że zabawy z dziećmi w ogrodzie, na świeżym powietrzu, wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję. Poza tym odkrywanie przyrody w przydomowym ogrodzie bywa niezwykle inspirujące i pouczające. Żeby jednak nasze maluchy z przyjemnością spędzały czas w tym miejscu, trzeba je do tego umiejętnie zachęcić. Jednym z najlepszych sposobów jest wspólna zabawa.

Ciekawe zabawy z dziećmi w ogrodzie

Ruch i rytm podczas zabawy

Dzieci w ogrodzie mają możliwość nie tylko się wyszaleć i rozładować nadmiar energii. Aktywność fizyczna świetnie wpłynie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny. Dlatego przy organizowaniu rozrywki dla maluchów trzeba to wziąć pod uwagę. Jedną z form rozrywki, która pomoże odpowiednio się dotlenić i dobrze się zabawić jest wspólny taniec przy fajnej muzyce.

Jeśli dzieci usłyszą wesołe dźwięki, chętnie będą tańczyć, kręcić się i skakać. Należy jednak pamiętać, że nasze pociechy uwielbiają takie zabawy, gdy są wśród nich rodzice. Podobną rozrywką będzie wspólna gra w piłkę. Przy tym nie chodzi tylko o bieganie za nią i strzelanie do bramki. Dzieci będą się świetnie bawić, jeśli zorganizujemy konkurs rzutu piłka do obręczy. Zabawy z piłką należą do ulubionych zajęć maluchów.

zabawa na świeżym powietrzu

Slalomowy tor przeszkód

Świetną zabawą może być też tor przeszkód. W ten sposób można połączyć aktywność fizyczną z ćwiczeniami umysłowymi. Im bardziej pomysłowy będzie taki tor, tym więcej radości sprawi naszym pociechom. Warto przy tej okazji stworzyć warunki do slalomowych zmagań między pustymi plastikowymi butelkami lub niewielkimi kamieniami. Z tymi ostatnimi trzeba być jednak ostrożnym, by dzieci nie zrobiły sobie krzywdy.

Jeśli chodzi o tor przeszkód, to czasami wystarczą bardzo proste rozwiązania, na przykład czołganie się pod ogrodowym stołem lub przeskakiwanie przez linę rozciągniętą na niewielkiej wysokości pomiędzy dwoma drzewami. Innym tradycyjnym elementem przydomowego ogródka jest huśtawka. Żeby sprawić dzieciom większą frajdę można – zamiast tradycyjnego modelu – zawiesić oponę na łańcuchach lub linie.

Bliżej natury

Ciekawym sposobem na relaks w przydomowym ogródku będzie zabawa w młodego botanika. W ten sposób nasza pociecha wzbogaci swoją wiedzę o otaczającym ją świecie. Warto pokazywać dziecku liście, kwiaty i owady, które zamieszkują najbliższą okolicę. Jeśli chcemy sprawić maluchom więcej radości, to można przy tej okazji używać lupy. Natura w powiększeniu może być niezwykle inspirująca dla naszych dzieci.

zabawa na łące

Pozostając przy temacie zieleni, warto założyć przydomowy zielnik. Dzięki temu dziecko będzie mogło nauczyć się uprawiać ogródek, a do tego pozna nazwy roślin i ich zastosowanie. Kiedy rośliny już dojrzeją, możemy kupić gruby zeszyt i wręczyć go maluchowi. Niech zrywa liście oraz rośliny zielne i je zasusza między kartkami. Następnie rodzić może udzielić pomocy w opisaniu każdej z nich.

Wodne inspiracje

Organizując rozrywkę w przydomowym ogrodzie, warto pamiętać o balonach. Dzieci to uwielbiają. Można je odbijać, kopać, gonić, a także – jeśli rodzice na to zezwolą – przebijać i cieszyć się głośnymi strzałami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dziecko nie jest do tego przyzwyczajone, może się przestraszyć.

Zabawa z wodą może być również niezwykle interesująca. Zwłaszcza gdy po gorącym dniu przejdzie burza z ulewami, wówczas nasze pociechy mogą z tego skorzystać i potaplać się w kałuży. Basen to także wyśmienite miejsce do zabawy. Tutaj również mogą przydać się balony, jak i inne gumowe zabawki. Trzeba jednak pamiętać, by podczas przebywania w basenie dzieci nie były bez opieki. Najlepiej, gdy rodzice również w tym czasie z niego korzystają.

Zabawy z dziećmi w ogrodzie – Piłeczkowe zmagania

zabawa piłką

Gra w kometkę może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Do tej zabawy wystarczy skrawek zielonego trawnika i kilka paletek. Wówczas cała rodzina może odbijać lotki. W niektórych wypadkach można oznakować pole gry i zdobywać punkty. Na zwycięzcę turnieju może czekać nagroda w postać jakiegoś łakocia. Podobnie można podejść do gry w tenisa stołowego. Wystarczy na równym placu rozstawić stół i dobra zabawa gwarantowana. Ciekawie może wyglądać gra w kręgle w przydomowym ogródku. Do tej zabawy wystarczy posiadać kilka plastikowych pustych butelek lub opróżnionych puszek po napojach. Do tego będzie potrzebne równe twarde miejsce, na przykład chodnik i niewielka piłka.

W ogrodzie można się bawić na wiele sposobów. Świetną rozrywką może być rysowanie kolorowymi kredami po chodniku, puszczanie latawca lub baniek mydlanych, stworzenie toru wyścigowego dla samochodzików, gra w kapsle na wcześniej namalowanej trasie i wiele innych. Dużo zależy od wieku dzieci i od kreatywności rodziców.