panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika – kilka informacji

Ostatnie lata przynoszą nam wiele zmian. Są one związane nie tylko ze zmianą podejścia do ochrony środowiska. Dotyczą też wykorzystywania nowoczesnych technologii w celu zwiększenia ogólnej wygody życia i minimalizacji kosztów. Dlatego też rozglądamy się za rozwiązaniami, które umożliwią nam wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Przykładem może być instalacja fotowoltaiczna, która umożliwi nam czerpanie energii ze słońca. W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne? Jaki jest koszt takiej instalacji i z jakimi korzyściami wiąże się wdrożenie tej technologii w naszych domach? Czy fotowoltaika to rzecz warta uwagi?

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Choć pojęcie czerpania energii ze słońca brzmi bardzo skomplikowanie, to jednak sama budowa i funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych jest wyjątkowo prosta. Jak działa pozyskiwanie energii z promieni słonecznych? Zawdzięczamy to budowie systemu fotowoltaicznego. Najważniejszym elementem całej instalacji są ogniwa fotowoltaiczne. Montuje się je najczęściej na dachu budynku.

W zależności od naszych potrzeb energetycznych możemy dowolnie wybrać ilość wykorzystywanych ogniw. To właśnie one pozyskują energię z promieni słonecznych i przekazują ją do serca instalacji, jakim jest falownik. Ze względu na fakt, że energia pozyskana z promieni przybiera formę prądu stałego, nie możemy wykorzystać go bezpośrednio w naszym domu. Zadaniem falownika jest transformacja go w prąd zmienny, który z powodzeniem może zasilić wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach.

Przeczytaj też: Z czego składa się i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jaki jest koszt kupna i założenia instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy mieć świadomość pewnych nakładów finansowych, które poniesiemy na początku inwestycji. Koszt fotowoltaiki jest uzależniony od średniego zużycia energii w naszym domu. W ogólną cenę należy wliczyć panel fotowoltaiczny (cena za jeden to około 500 złotych, niemniej jednak wszystko zależy od jakości), falownik, którego koszt to od 4 do 8 tysięcy złotych oraz koszty związane z montażem i uruchomieniem systemu.

Sumarycznie cena fotowoltaiki to od 15 do 25 tysięcy złotych. Na uwadze jednak powinniśmy mieć, że obecnie każda osoba decydująca się na modernizację źródła energii może liczyć na znaczny zwrot z podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Fotowoltaika – jakie są zalety związane z wdrożeniem systemu fotowoltaicznego w swoim domu?

Fotowoltaika to system, który zwróci się w ciągu 5 do 7 lat. Po tym okresie zauważymy duże oszczędności z tytułu rachunków za prąd, które pochłaniają znaczną część naszego domowego budżetu. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna to gwarancja nieskończonego dostępu do odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce.

Działanie fotowoltaiki w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko, a jego obsługa jest bardzo prosta. Fotowoltaika to również wyjątkowo żywotny system, a gwarancje producenta sięgające nawet 25 lat jeszcze bardziej zachęcają nas do zainwestowania w to rozwiązanie