automatyczna kosiarka

Kosiarki automatyczne – czy warto?

Dla niektórych koszenie trawy na własnej posiadłości jest czynnością relaksującą i odprężającą. Osoby takie to jednak jedynie nieznaczny odsetek społeczeństwa. Dla zdecydowanej większości ludzi koszenie trawnika jest smutną koniecznością wymagającą dużego nakładu pracy. Żyjemy jednak w XXI wieku i dzięki rozwojowi technologii możemy poradzić sobie bez męczącego podążania za kosiarką. Na rynku dostępne są bowiem roboty koszące, które wyręczą Cię w tej monotonnej czynności. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie – czy kosiarki automatyczne to urządzenia warte zakupu?

Czym są roboty koszące?

W ostatnich latach mamy do czynienia ze swego rodzaju trendem wzrostowym, jeśli chodzi o popularność robotów samojezdnych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo te urządzenia pomagają nam rozprawić się w szybki i łatwy sposób z codziennymi obowiązkami. Pierwszym prawdziwym hitem były roboty odkurzające. Dla osób, które nie lubią sprzątania były one prawdziwą innowacją i wybawieniem od kłopotów.

Bardzo podobnie ma się sprawa z kosiarkami automatycznymi. Działają one na podobnej zasadzie i pomagają dbać o trawnik, nawet na naprawdę dużych powierzchniach. Jest to świetna alternatywa dla osób, które mają duże posiadłości lub działki i nie chcą zawracać sobie głowy koszeniem trawy. Tego typu sprzęt to też gwarancja utrzymania trawnika w należytym porządku.

Na jakiej zasadzie działają kosiarki automatyczne?

Jest to urządzenie na tyle autonomiczne, że tak naprawdę nie musimy dokładać ręki do pracy robota. Wystarczy go jedynie skonfigurować, a później odchodzą już wszelkie problemy, bo są to sprzęty bezobsługowe. Możemy stworzyć własną mapę trawnika i tym samym dopilnować, aby kosiarka nie wychodziła poza zaznaczony obszar.

Obserwując pracę robota można mieć wrażenie, że robi on to nieco chaotycznie, ale wszystko jest dokładnie zaplanowane przez system i nie ma szans na to, aby dobre urządzenie zostawiło nieskoszony kawałek trawy. Autonomiczne roboty koszące mają wbudowane czujniki, które wykrywają przeszkody i automatycznie zmieniają kierunek jazdy. Potrafią także wykryć drzewa i krzewy i umiejętnie wykosić powierzchnie naokoło nich. Warto pamiętać, aby przed pracą usunąć duże przeszkody, takie jak zabawki i narzędzia, które mogą wpłynąć na efekt końcowy wykonanej pracy.

robot koszący

Ciekawostką jest fakt, że możesz ustawić wybrany przez siebie czas koszenia, a robot automatycznie się włączy, skosi trawę i wróci do stacji dokującej. Tym samym wszystko zostanie wykonane bez Twojego udziału, a ponadto urządzenie samo się naładuję się i będzie gotowe do kolejnych zadań. Warto pamiętać, że tego typu sprzęty nie posiadają zbiornika na trawę. Kosiarki automatyczne tną tak drobno, że skoszona murawa pozostaje w formie ściółki i tym samym w skuteczny sposób nawozi powierzchnie ziemi.

Czy warto kupić robota koszącego?

Wiele osób zastanawia się czy lepiej kupić autonomiczną czy też konwencjonalną kosiarkę. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość powierzchni do skoszenia. Im jest jej więcej, tym bardziej opłacalny jest zakup robota. Niektóre osoby mają także wątpliwości, czy poradzą sobie z obsługą tak zaawansowanego technologicznie sprzętu. Tak naprawdę, skonfigurowanie może być jedyną interakcją z urządzeniem. Później wystarczy jedynie obsługiwanie intuicyjnej aplikacji, która ułatwi planowanie włączania czy też sprawdzanie bieżącego stanu urządzenia.

Poza tym, przy zakupie zwróćmy uwagę na pojemność baterii, bo jest to kluczowy parametr. Jeżeli chodzi o kwestię wygody, to wystarczy policzyć ile czasu w ciągu roku spędzasz na koszeniu trawy. Cały ten czas możesz spożytkować na dowolną inną aktywność, jeżeli zakupisz kosiarkę automatyczną. Jednakże na pytanie, czy warto ją kupić każdy musi odpowiedzieć samodzielnie.