Kuny domowe z pewnością nie narzekają na brak apetytu. To, w połączeniu z ciekawością, oznacza, że może spowodować wiele szkód w Twoim domu lub ogrodzie. Zadomowiona na strychu kuna to duży problem dla właścicieli domów. Ciepłe, suche poddasze to idealna kryjówka dla kuny. Jak się pozbyć kuny z domu raz na zawsze? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Jakie szkody może wyrządzić kuna w domu?
Wśród szkód, jakie może wyrządzić kuna w domach jednorodzinnych, należy wymienić w szczególności: uszkodzenia sprzętu elektrycznego, które mogą prowadzić do zwarć i pożarów. Uszkodzona membrana dachowa. Dodatkowo należy pamiętać, że kuna pozostawia po sobie spory bałagan. Pozostawione resztki jedzenia. Kuna znaczy obszar swoimi odchodami, tworząc silny, nieprzyjemny zapach. Ponadto kuny wydają głośne dźwięki, gdy robi się ciemno, co jest związane z ich nocnym trybem życia. Ta krzątanina nasila się w okresie godowym (lato) i przy narodzinach młodych (wiosna). Kuny uwielbiają bawić się jak dzieci i często głośno kłócą się z innymi członkami swojej rodziny.
Poza domem kuny potrafią na przykład uszkodzić kable w samochodach. To zwierzę lubi leżeć na rozgrzanym silniku samochodu. Tym samym kuna nie tylko naraża właściciela na dodatkowe koszty związane z naprawą pojazdu, ale także naraża właściciela na niebezpieczeństwo, jeśli szkoda nie zostanie zauważona na czas. Mogą to być również różnego rodzaju skradzione rzeczy, takie jak buty czy ubrania. Jeśli do domu wejdą kuny, na ich obecność wskazuje również brudna fasada. Wzdłuż rowków, którymi zwierzęta wspinają się na strych. Ponadto jej odchody, które zawsze znajdują się przy wejściu do kryjówki, będą widoczne, co ułatwi jej odnalezienie.
Jak uchronić dom przed kuną?
Ten słodki szkodnik szuka bezpiecznej i wygodnej kryjówki. Z tego powodu poddasze domu jest dla nich idealnym miejscem do zamieszkania. Zwierzęta te są bardzo sprytne i potrafią prześlizgnąć się przez niemal każdą szczelinę. Nie mają problemu z przebiegnięciem po ścianach, czy skokiem na wysokość do 2-3 metrów. Jednak są sposoby, które pomogą odpowiednio zabezpieczyć dom przed kunami.
Ale jak to możliwe? Należy bardzo dokładnie uszczelnić poddasze i dach (zwłaszcza włazy i rowki rynnowe). Dlatego zaleca się zabezpieczenie wszystkich otworów wentylacyjnych metalową taśmą perforowaną lub siatką stalową (o małych oczkach). Podobne zabezpieczenie należy umieścić w szczelinach kalenicy. Konieczne jest również naprawienie uszkodzonych okien na poddaszu.
Izolacja krokwiowa ułożona na sztywnym szalunku i ocieplona papą zalecana jest również do domów jednorodzinnych. Bardzo ciekawą i ważną informacją w tym zakresie jest to, że kuna preferuje miękką wełnę mineralną, natomiast nie przepada za styropianem (zwłaszcza styropian XPS) czy płyty z pianki poliuretanowej. Dlatego zazwyczaj używa się tych materiałów do ociepleń budynków, aby zmniejszyć ryzyko gniazd kun.
Różne rodzaje pastuchów elektrycznych stosowane są również w domach jednorodzinnych. Ich montaż może odbywać się pod rynnami lub przed budynkami. Powinien być jak najbardziej dyskretny (wtapiając się w architekturę i kolorystykę domu), aby skutecznie zapobiegać przedostawaniu się kuny i osiedlaniu się jej na strychu. Takie instalacje służą do zmuszania kun do zmiany kryjówek. Do rowków można również użyć różnego rodzaju taśm, listew lub kolców. Warto jednak wziąć pod uwagę, że kuna zaliczana jest do zwierząt dzikich i tylko myśliwi są zobowiązani do jej niwelowania zgodnie z planem łowieckim.
Kuna na poddaszu. Jak pozbyć się kuny domowej
Jeśli jednak ten niechciany lokator zostanie w domu, musisz najpierw zidentyfikować wszystkie punkty dostępu do jej kryjówek. Niestety nie zawsze można je od razu znaleźć. Skuteczne jest zainstalowanie kamery z czujnikiem ruchu. Jeśli uda się znaleźć miejsce, w którym kuna będzie mogła wejść na strych, to miejsce to powinno być dobrze zabezpieczone. Wszystkie boki zamknięte, a szczeliny zamurowane. Biorąc pod uwagę, że kuny są doskonałymi wspinaczami, warto usunąć z toru komunikacyjnego wszystko, co ułatwia im dotarcie do kryjówek – na przykład wiszące gałęzie.
Dodatkowo, jeśli chcesz eksmitować tego niechcianego lokatora, możesz zakupić różnego rodzaju środki odstraszające. Są one dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Urządzenia te są zasilane bateryjnie i emitują fale ultradźwiękowe (różne częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha) lub przerażające dźwięki (podszywające się pod inne zwierzęta, których kuny wolą unikać).
Innym sposobem na wyeliminowanie kuny jest stosowanie różnych zapachów. Mogą to być gotowe preparaty w płynie lub w aerozolu, które są bardzo nieprzyjemne dla kuny. Wystarczy spryskać miejsce, w którym znajduje się kuna.
Żywopułapka to skuteczny sposób na pozbawienie się kun. Używając go należy pamiętać, że kuny boją się nowości, ponieważ są to zwierzęta charakteryzujące się neofobią. W związku z tym, gdy w legowisku lub w jego pobliżu pojawia się nowy przedmiot, kuna unika konfrontacji z nim.