home office

Praca zdalna – jak się zmotywować?

Praca zdalna w obecnych czasach stała się bardzo popularna. Jednak, aby móc wykonywać ją w jak najbardziej produktywnie będziemy potrzebowali w odpowiedni sposób się do tego zmobilizować. Praca zdalna wiąże się w głównej mierze przede wszystkim z zaoszczędzeniem sporej ilości czasu. Głownie związanej z przygotowywaniem i przemieszczaniem się do miejsca pracy. Bowiem pracę taką jesteśmy w stanie wykonywać nie tylko w zaciszu swojego domu, ale także z innej dowolnej lokalizacji. Nic więc dziwnego, że tak duża ilość osób każdego roku z takiego rozwiązania decyduje się korzystać. Wiąże się to z wieloma zaletami nie tylko dla samego pracownika, ale również dla jego pracodawcy.

Praca zdalna – jak znaleźć motywację?

Praca zdalna mimo tego, że jest bardzo wygodna to jednak będzie od wymagała solidnej dozy motywacji. W związku z tym trzeba pamiętać przede wszystkim o kilku istotnych kwestiach. Można do nich zaliczyć między innymi: rozplanowanie swojego dnia w sposób odpowiedni, chęć osiągnięcia dużego wynagrodzenia, unikanie rzeczy rozpraszających nasz umysł, jak również przyniesienie na nasze stanowisko pracy wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy.

Otóż, jeżeli chodzi o aspekt związany z rozplanowaniem swojego dnia to powinniśmy tutaj pamiętać w szczególności o tym, aby rozpisać sobie wszystkie zadania, jakie danego dnia mamy wykonać. Nie powinniśmy odchodzić od swojego miejsca pracy dopóki wszystkiego nie skończymy.  Odkładanie jakiś zadań na kolejny dzień spowoduje, że staniemy się mało produktywni w wykonywaniu naszych obowiązków służbowych. Inną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest unikanie wszelkich rzeczy, które mogłyby nas w jakikolwiek sposób rozpraszać.

plan działań

Chodzi tutaj przede wszystkim o innych domowników przebywających blisko nas podczas pracy. Może to być też słuchanie głośniej muzyki. Dzięki temu nasz umysł będzie miał dobre warunki do wyciszenia się. Co za tym idzie, będziemy w stanie produktywnie wykonać wszystkie swoje obowiązki służbowe w ciągu dnia. Z kolei, jeżeli chodzi o przyniesieni na nasze stanowisko pracy wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy to należy tutaj zaznaczyć, że chodzi o wodę i drobne przekąski. Abyśmy w razie odczuwania głodu lub pragnienia nie musieli się niepotrzebnie dekoncentrować i odchodzić od swojego stanowiska pracy.

Pieniądze oraz inne benefity

Warto zaznaczyć przede wszystkim to, że według różnorodnych badań bogaty pakiet benefitów w prawidłowy sposób wpływa na motywację pracowników podczas zdalnego wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki temu pracownicy zdalni są w stanie o wiele bardziej produktywnie wykonywać swą pracę.

Korzyści pracy zdalnej dla pracowników

Z wykonywaniem pracy zdalnej wiąże się wiele korzyści dla pracowników. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim dużą wygodę oraz zaoszczędzenie czasu, który byśmy musieli poświęcić na dojazdy do pracy stacjonarnej. Do korzyści można także zakwalifikować zaoszczędzenie pieniędzy, jakie byśmy potrzebowali wydać na jedzenie w czasie przerw obiadowych. Trzeba także zaznaczyć, że w niektórych przypadkach wykonywanie pracy zdalnej jest ściśle związane z podniesieniem wynagrodzenia.

praca zdalna

Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, ponieważ pracodawcy są w stanie zaoszczędzić spore ilości pieniędzy na zdalnej pracy swoich pracowników. A to skutkuje tym, że większość z nich decyduje się takie środki finansowe przeznaczyć na zwiększenie pensji. Praca zdalna jest to także bardzo duża szansa dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie podjąć pracy w innym systemie. Mowa tutaj w szczególności o osobach niepełnosprawnych, opiekujących się małymi dziećmi czy też takich, które należą do grupy tak zwanego wykluczenia komunikacyjnego. Liczne badania wykazują także, że osoby, które wykonują swoje obowiązki służbowe w trybie zdalnym są o wiele mniej narażone na stres, niż osoby, które muszą spędzać długie godziny w biurze.

Jakie minusy wynikają z pracy zdalnej dla pracowników?

Mimo wielu korzyści wynikających z takiego systemu pracy jest tutaj również kilka minusów. Do minusów można zaliczyć między innymi brak systematycznego kontaktu ze współpracownikami. Również trudności w osiągnięciu samodyscypliny. Dlatego pracując w takim systemie, u niektórych osób mogą pojawić się pewne trudności w wykonywaniu prozaicznych zadań. Takich, z którymi nie mieli najmniejszego problemu podczas pracy stacjonarnej.

Dlatego należy powiedzieć, że praca zdalna nie jest z całą pewnością dla każdego. Do takiego trybu pracy trzeba się po prostu przyzwyczaić.