robot sprzątający

Robot sprzątający – warto go mieć?

Automatyzacja w dzisiejszych czasach jest czym nieuniknionym. Coraz więcej ludzi przekonuje się do wyboru, chociażby robotów sprzątających, ponieważ w sklepach można je kupić za przystępną cenę. Świetnie sprawdzą się, gdy po całym dniu nie mamy siły sprzątać całego mieszkania, po prostu możemy siąść na kanapie i odpocząć lub po prostu się zrelaksować, oglądając film. Zapytacie, czy automatyczny odkurzacz nie będzie nam przeszkadzał? Większość sprzętów jest tak cicha, że nawet podczas snu ich nie usłyszymy.

Robot sprzątający – dlaczego warto kupić?

Na rynku jedną z popularniejszych opcji jest robot mopująco-odkurzający. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy:

  • Oszczędność czasu – robot wyręczy nas w odkurzaniu, jak i mopowaniu podłogi. My w tym czasie możemy, poświęcić czas na swoje pasje, czy też zająć się rodziną.
  • Lśniące podłogi, zaprogramowanie sprzętu, w odpowiedni sposób sprawi, że nasze podłogi zawsze będą czyste. Nie musimy się martwić, że nasz robot sprzątający rozładuje się i sami ręcznie będziemy musieli go ładować, sam znajdzie drogę do stacji dokującej.
  • Inteligentną maszynę, przede wszystkim na rynku dostępne są już urządzenia, które dojeżdżają do każdych zakamarków naszego domu, inteligentnie omijają przeszkody, czy też mają specjalne czujniki, które nie pozwalają spaść ze schodów.
  • Filtry alergiczne, dobre jakościowo roboty sprzątające posiadają filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia i bakterie. Jest to zbawienie dla alergików, ponieważ w końcu będą mogli odetchnąć.
  • Kompaktowy rozmiar, cechą, jak i zaletą jest mały rozmiar robota, co pozwala mu zmieścić się między przeszkodami lub dojechać w trudno dostępne miejsca.
  • Wymienne szczotki, części, które się zużyją można bez problemu, wymienić na nowe, ponieważ na rynku jest ich bardzo dużo.
  • Sprzątanie pod nieobecność domowników, jedna z większych zalet. Odpowiednie zaprogramowanie robota może pozwolić na efektowne sprzątanie nawet pod naszą nieobecność. Wracając do domu, nie będziemy musieli się przejmować bałaganem.

Czym kierować się wybierając robota sprzątającego?

Na rynku mamy ogrom możliwości do wyboru, czym się kierować? Jak kupić robota, który spełni nasze oczekiwania?

Musimy zwrócić uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli wynosi on ponad 60 minut, robot rzetelnie sprzątnie cały dom. Można powiedzieć, że ten wynik jest zadowalający. Pojemnik na odpadki musi być w miarę przystępnej wielkości, ponieważ nasze urządzenie powinno pracować jak najwięcej bez naszej ingerencji. Przyjmuje się, że pojemność 0,7L jest optymalna. Kolejną rzeczą są czujniki, które nie pozwolą, aby nasz sprzęt spadł ze schodów i się zepsuł, oraz ważny jest czujnik zbliżeniowy, dzięki któremu jeżdżący robot będzie w stanie uniknąć przeszkody i zmienić trasę.

Sterowanie robotem sprzątającym poprzez aplikację w telefonie jest naprawdę czymś wygodny. Aplikacja pozwala zmieniać trasę odkurzania, możemy nawet narysować dokładny obszar, który ma być wyczyszczony. Aktualizacje, na bieżąco poprawiają funkcjonalność robota, jest to bardzo duży atut.

automatyczny odkurzacz

Roboty sprzątające – podsumowanie

Robot sprzątający na pewno podniesie nam komfort życia. Wszystko jednak zależy do tego, jaką mamy aranżacje w domu, ile rzeczy znajduje się tak naprawdę na podłodze. W nielicznych sytuacjach trzeba pomóc naszemu sprzętowi np. poprzez uporządkowanie kabli, które leżą na ziemi. Czym więcej mebli, krzeseł czy też stolików, tym nasz odkurzacz będzie miał dużo więcej problem. Może się jednak okazać, że to będzie nasza najlepsza inwestycja!