kupno domu

Kupno domu – co sprawdzić?

Zakup domu jest bez wątpienia jedną z najważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby później takiego działania nie żałować. W chwili obecnej istnieje sposobność do tego, aby korzystać z różnorodnych alternatyw, aby móc w sposób odpowiedni spełnić swoje marzenia. Można zarówno skorzystać z ofert odnoszących się do rynku wtórnego, jak i tego deweloperskiego. Jednak niezależnie od tego, jaką drogę wybierzmy, musimy pamiętać o kilku kluczowych sprawach, które z całą pewnością pomogą nam podjąć decyzję o zakupie danej nieruchomości. Jak przeprowadzić kupno domu we właściwy sposób?

Co należy sprawdzić przed zakupem domu?

Otóż, przed zakupem domu powinniśmy sprawdzić przede wszystkim takie kwestie jak: położenie działki domu względem stron świata, warunki zabudowy, plan zagospodarowania przestrzennego, dojazd do działki naszego domu, księgi wieczyste, dostęp do mediów, jak również stan instalacji, jakość budynku, obciążenie hipoteką, zgodność z projektem i czy dana nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób zadłużona.

rzeczy do sprawdzenia przy kupnie nieruchomości

Warunki zabudowy

Otóż, jeżeli chodzi o warunki zabudowy naszego potencjalnego domu to trzeba tutaj powiedzieć przede wszystkim to, że działanie takie zaoszczędzi nam wielu potencjalnych problemów, które mogłyby wyniknąć w niedalekiej przyszłości. Należy bowiem zaznaczyć, że z warunków zabudowy będziemy w stanie dowiedzieć w szczególności takich aspektów jak: rodzaj dachu, rodzaj zastosowanych systemów grzewczych, a także sposób odprowadzania nieczystości.

Dojazd do nieruchomości

Dojazd do działki domu, którym jesteśmy zainteresowani jest również bardzo istotną kwestią. Niestety mało osób zwraca na nią uwagę. Należy tutaj powiedzieć, że w przypadku, gdy dana działka została położona przy drodze wewnętrznej warto sprawdzić jedną rzecz. Nie powinniśmy zakładać, że dojazd do niej odbywa się na czyjeś działce. Bowiem, pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać w tej sytuacji jest przede wszystkim dokładne sprawdzenie, czy obecny właściciel nieruchomości posiada służebność do drogi, bądź też udział w takiej drodze.

Kto jest właścicielem?

Jeżeli chodzi o kwestię związaną z księgą wieczystą to trzeba tutaj zaznaczyć w szczególności to, że jest to najważniejsze źródło wiedzy o danej nieruchomości. Aczkolwiek, oczywiście, gdy księga wieczysta została założona. Jeżeli jest to nieruchomość z rynku pierwotnego to taka księga istnieć nie będzie. Trzeba też pamiętać, że wpisy w księgach wieczystych można sprawdzać również online.

Projekt domu a rzeczywistość

Z kolei, w przypadku sprawdzania zgodności domu z projektem musimy szczególną uwagę zwrócić na to, czy w danej nieruchomości zostały zastosowane jakiekolwiek przeróbki. Warto w takiej sytuacji poprosić obecnego właściciela domu o pokazanie projektu budowlanego. Można będzie w odpowiedni sposób sprawdzić, czy taki dom rzeczywiście został wybudowany zgodnie z dokumentacją.

Kupno domu – sprawdzenie okolicy danej nieruchomości

Sprawdzenie okolicy danej nieruchomości powinno odnosić się przede wszystkim do infrastruktury, jaka znajduje się w pobliżu. Bowiem mniejsze miejscowości taką infrastrukturę będą miały trochę gorzej rozwiniętą, niż miejscowości większe. Jednak w takich przypadkach liczy się to, jaka jest odległość przemieszczania się samochodem do najbardziej kluczowych nas miejsc.

Można sprawdzić także natężenie ruchu. Dzięki temu przekonamy się czy ruch na danym osiedlu jest duży, mały, płynny itp. A także, czy nie będzie on zbyt uciążliwy dla nas w przyszłości.

zakup nieruchomości - rynek wtórny czy pierwotny?

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – który jest lepszy?

Otóż, w takiej sytuacji należy powiedzieć, że zarówno rynek wtórny, jak i rynek pierwotny posiada pewne swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, na jakich kwestiach najbardziej nam zależy.

Należy jednak powiedzieć przede wszystkim to. Rynek pierwotny domów jednorodzinnych w większości przypadków posiada swoją lokalizację poza obszarami dużych miast. Domy takie buduje się również według najnowocześniejszych standardów. Aczkolwiek w takim przypadku będziemy musieli liczyć się z prawdopodobieństwem dłuższych dojazdów do pracy. Choć oczywiście nie w każdym przypadku musi tak się stać. Rynek pierwotny charakteryzuje się również tym, że jest przeznaczony już do zamieszkania. Czyli z reguły nie trzeba w nim przeprowadzać jakichkolwiek remontów.

Z kolei, jeżeli chodzi o rynek wtórny to można o nim powiedzieć w szczególności to. Lokalizację takich domów można dopasować do elastycznych potrzeb każdej osoby. Natomiast znacznie trudniej w takiej sytuacji przewidzieć sąsiedztwo. Bowiem ludzie mieszkający na takich osiedlach już od wielu lat posiadają swoje pewne standardy zachowań. Domy z rynku wtórnego wykazują również często potrzebę przeprowadzenia remontu. Więcej o tej kwestii pisaliśmy tu.